RSS
czwartek, 24 marca 2011
Zdjęcia z Fukushimy

Portal Gazeta.pl publikuje zdjęcia z Fukushimy.

Link tutaj: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,9314517,W_srodku_nuklearnej_katastrofy__Za_murami_Fukushimy,,ga.html

Oglądając te zdjęcia zastanawiam się, jakim cudem tam cokolwiek jeszcze działa.

Jestem też pełen podziwu dla ludzi, którzy tam pracują i poświęcają swoje zdrowie i życie.

20:01, radioalert
Link Komentarze (1) »
Jak zabezpieczyć się przed radioaktywną chmurą

 

!WAŻNE!Zaznaczam, że poniższy artykuł jest stworzony przezemnie osobiście, bez pomocy
osóbtrzecich. Nie odpowiadam za to jak zrozumiałeś i jak wykorzystasz te informacje
wpraktyce. Jeżeli kopiujesz ten tekst podaj adres: radioalert.blox.pl jak źródło.
Niewyrażam zgody na nieodpłatne wykorzystywanie części lub całości tych informacji
jakrównież nie odpowiadam za ich wiarygodność oraz to w jaki sposób wykorzystasz
tąwiedzę.!WAŻNE!

!WAŻNE!

Zaznaczam, że poniższy artykuł jest stworzony przezemnie osobiście, bez pomocy osób trzecich. Nie odpowiadam za to jak zrozumiałeś i jak wykorzystasz te informacje w praktyce. Jeżeli kopiujesz ten tekst podaj adres: radioalert.blox.pl jak źródło. Niewyrażam zgody na nieodpłatne wykorzystywanie części lub całości tych informacji jak również nie odpowiadam za ich wiarygodność oraz to w jaki sposób wykorzystasz tą wiedzę.

!WAŻNE!

 

 

Jak się przygotować?

 

Na początek trochę teorii.

Jak podaje Wikipedia: "Promieniowanie towarzyszące przemianom jądrowym (zarówno elektromagnetyczne jak i w postaci strumienia cząstek) przechodząc przez substancję ośrodka powoduje jonizację (wybijanie elektronów z atomów). Promieniowanie to, po przekroczeniu pewnego poziomu, ma szkodliwy wpływ na organizm ludzki. Pochłonięcie jego dużej dawki może spowodować chorobę popromienną."

 

Rozpad promieniotwórczy sprawia, że jądra atomowe emitują trzy rodzaje promieniowania:

1) alfa, które ma małą przenikalność i jest ono jest bardzo silnie pochłaniane. Już kilka centymetrów powietrza ochroni nas przed tym promieniowaniem (ochroniła by nas również kartka papieru). Ale zarówno naskórek człowieka jak i kartka papieru pochłaniają całkowicie promienie alfa. W przypadku pokarmów lub wdychanego powietrza promieniowanie alfa może być zabójcze. Kiedy radioaktywny materiał znajdzie się w ciele człowieka wytwarzane przez niego cząstki alfa bardzo silnie jonizują tkanki. Może prowadzić to do poważnych uszkodzeń i choroby popromiennej,

2) beta ten rodzaj promieniowania może być powstrzymany przez miedzianą blachę,

3) gamma jest to rodzaj promieniowania jonizującego i przenikliwego.

 

Co to dla nas oznacza?

Oznacza to nie więcej nie mniej niż to, że należy szczelnie odizolować się od środowiska w którym występuje skażenie. Obowiązuje zasada im grubsze i szczelniejsze tym lepsze.

Ponieważ głownie źródłem skażenia terenu i okolicy w której się znajdujesz będą radioaktywne pyły, które opadając będą powodować skażenie promieniotwórcze musisz się od nich jak najlepiej odizolować i to na jak najdłuższy czas. Musisz przygotować sobie miejsce w którym spędzisz conajmniej tydzień bez wychodzenia z niego. Ważne aby było w nim gdzie spać, jeść, załatwiać potrzeby fizjologiczne, mieć dostęp do informacji z zewnątrz za pośrednictwem (TV, Internetu, radia itd.).

Zwykle jeżeli nie dysponujesz jakimś bunkrem będziesz zmuszony rozlokować się w centrum mieszkania lub domu tak. Tak aby miejsce gdzie będziesz przebywać było jak najdalej do okien i drzwi.

Zakładamy, że nie masz mieszkania lub domu o ścianach grubych jak bunkier więc pasowało by się troszkę "uzbroić".

 

Potrzebujesz:

1) Materiały do izolowania powierzchni, które mają największą przepuszczalność, są  nieszczelne lub po prostu są cienkie.

Przydatne materiały to:

a) folia malarska (im grubsza tym lepiej),

b) taśma klejąca (szara lub inna, najmocniejsza kilka rolek),

c) taśma dwustronna,

d) kit do okien,

e) uszczelki do drzwi i okien,

f) akryl, uszczelniacz lub silikon budowlany, ew. sanitarny (najlepiej bezzapachowy),

g) gips, papier, pakuły, karton, ziemia, cegły, drewno i najlepiej płyty z ołowiu.

 

Zaczynamy od okien i drzwi. Oglądasz je krytycznie wokół mocowania w ścianie i sprawdzasz gdzie są szpary, ewentualne pęknięcia niewidoczne na pierwszy rzut oka itp. Akrylem zapełniasz dziury, uzupełniasz braki w tynku (jeżeli nie chcesz aby widoczne były Twoje poprawki przygotuj sobie farbę pod kolor okna lub tynku i po zaschnięciu uszczelnionych powierzchni pomaluj je na ten sam kolor co ściana lub framuga). Teraz bierzesz świeczkę lub zapalniczkę i za pomocą obserwacji ruchów płomienia sprawdzasz, czy nadal przez zabezpieczone przez Ciebie otwory nie dostaje się powietrze. Następnie zabieramy się za drzwi i okna. Zakładam, że w przyszłości jeszcze chcesz z nich korzystać więc uszczelniamy wokół uszczelkami zrywanymi na samoprzylepnej taśmie (cena za metr dwuczęściowej uszczelki to 1,70 - 1,80 zł). Jeżeli masz stare okna drewniane możesz kitem do okien oblepić jeszcze raz wokół szybę na zewnątrz i od wewnątrz.

Sprawdzenie szczelności metodą "na świeczkę" możemy zrobić po wykonaniu obu opisanych przezemnie powyżej czynności.Przechodzimy teraz do systemów wentylacji pomieszczenia. Ważne jest aby w przypadku uszczelniania łazienki w której mamy piecyk gazowy, zrezygnować z korzystania z ciepłej wody podgrzewanej właśnie tym piecem, ponieważ w dobrze uszczelnionej łazience ryzyko zatrucia tlenkiem węgla murowane.

Sprawdzamy kratki wentylacyjne i sprawdzamy, które z nich mają bezpośrednie połączenie z powietrzem z zewnątrz, następnie zaznaczamy je sobie, mierzymy je i zapisujemy ich wymiary. Następnie, jeżeli jeszcze mamy czas przed pojawieniem się opadu, udajemy się do sklepu motoryzacyjnego i kupujemy filtry powietrza (takie jak do samochodu), które odpowiadają naszym wymiarom (mogą być troszkę większe). Przykładowo do kratki w bloku pasuje filtr powietrza z Cinquecento (cena około 8,50 zł). Filtr staramy się umieścić wewnątrz  kratki (jak najgłębiej) i jak najszczelniej. Jeżeli nie uda nam się zdobyć/zamontować filtra kratkę wentylacyjną szczelnie zabezpieczamy folia malarską (składamy kilka razy na grubość) oraz taśmą klejącą lub klejem, ewentualnie akrylem, silikonem itp. Ważne żeby było szczelne. Jeżeli chcemy zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa izolujemy się od środowiska jak najgrubszą warstwą i do tego przydać się nam mogą wymienione przezemnie powyżej materiały. Okna z zewnątrz jak i od środka można zabezpieczyć dodatkowo folią malarską a następnie dodatkowymi warstwami najróżniejszych materiałów, które zredukują przenikanie (najlepszy byłby oczywiście ołów).

2) Zapasy żywności

Żywność dobierz tak aby wystarczyła Ci ona na minimum tydzień. Oceń ile średnio dziennie zjadasz i pomnóż to razy 1,5. Jak się siedzi w jednym miejscu i się nudzi to zwykle człowiek je więcej. Wodę na potrzeby jednej osoby oblicz na minimum 5-8 l dziennie. Nie zaszkodzi Ci jej większa ilość. Kupuj produkty, które mają jak najdłuższe daty ważności (nie wiesz ile czasu spędzisz w schronieniu), łatwo się je przyrządza, mało się z nich brudzi i zostaje mało odpadków,  których trzeba się pozbyć. Najlepsze są zupy w proszku, produkty do których  przygotowania wystarczy woda, produkty puszkowane (zawarta w nich żywność trudniej ulegnie skażeniu i mniejszy poziom promieniowania zaabsorbuje). Jeżeli będziesz kupował produkty dla większej ilości osób uwzględnij ich potrzeby oraz sprawdź czy ktoś z nich nie jest na coś uczulony. Najlepiej zrobić listę zapotrzebowania i uzgodnić ją razem. Na wszelki wypadek dolicz 10% więcej do tego co chcesz kupić. Jeżeli kupisz produkty, które dłużej wytrzymują możesz je zużyć w późniejszym czasie nawet jeżeli zagrożenie minie. Ważne aby zabezpieczyć je odpowiednio przed zepsuciem się.

Staraj się składować żywność tak aby nie znajdowała się w pobliżu elementów wentylacji, środków chemicznych oraz miejsc gdzie będą przejścia. Nie zaszkodzi jeżeli dodatkowo ją zabezpieczysz termicznie. Ważne jest także aby przygotować szczelny i dość duży pojemnik na odpadki. Zużytą wodę można wykorzystać do spłukiwania nieczystości w WC (jeżeli oczywiście będziesz mieć do niego dostęp).

 

3) Energia elektryczna i oświetlenie

Sprawdź jakie masz w domu urządzenia elektryczne z których będziesz korzystać i oceń,które są Ci niezbędne. Jeżeli nie masz to kup przynajmniej jedną latarkę i zapas baterii. Oświetlenie, które będzie wykorzystywane w środku wyposaż w żarówki energooszczędne aby zmniejszyć poziom nagrzewania się powietrza (chyba, że zależy Ci na tym aby było cieplej to spokojnie montuj 100 W). Weź pod uwagę to czy będziesz korzystał z akumulatora aby dostarczyć prąd do oświetlenia czy może z sieci zewnętrznej. Tak czy inaczej zorganizuj awaryjne źródło zasilania w postaci drugiego akumulatora oraz zapasu baterii. Przydadzą się również świeczki, lampy naftowe i zapałki (pamiętaj jednak, żeby obchodzić się z nimi ostrożnie bo mogą spowodować pożar!).

 

4) Leki, przybory kosmetyczne, środków do higieny osobistej

Możliwe, że będziesz musiał zrezygnować z wody bieżącej dostępnej w kranie ze względu na to, że będzie ona skażona. Pół biedy jeżeli korzystasz z podziemnego źródła. Jednak i tak jakieś ryzyko istnieje. Dobrze więc będzie podczas zaopatrzania się w wodę przeliczyć ile litrów więcej potrzebne Ci będzie do utrzymania codziennej higieny i czystości w Twoim schronieniu. Zakup leki, które są Ci niezbędne oraz dodatkowo wyposaż się w preparaty z jodem i witaminę D (jeżeli całkowicie odizolujesz się od zewnętrznego świata zacznie po pewnym czasie zaczniesz tęsknić za słońcem). Do higieny możesz wykorzystać tzw. suchy szampon do włosów (dostępny w drogerii za ok. 16 zł) oraz nawilżane chusteczki dla dzieci i niemowlaków. Ograniczysz w ten sposób zużycie wody. Jeżeli uważasz jednak masz na tyle wody to nie rezygnuj z kąpieli, napewno wdzięczni za to będą Twoi współlokatorzy którymi będziesz dzielić pomieszczenie. Nie zapomnij o wyposażeniu się w odpowiednią ilość papieru toaletowego i ręczników papierowych, które pomagają utrzymać czystość. Jeżeli nie będziesz miał dostępu do WC musisz przygotować sobie jednorazowe, szczelne pojemniki na odchody, których potem będzie trzeba się pozbyć. Dla pewności nie składuj ich w pobliżu jedzenia ani miejsa gdzie będziesz dłużej przebywać. Możesz przeznaczyć na nie osobną skrzynkę lub duże wiadro.

5) Czyste ubrania, pościel, koce, zabezpieczenie przed zimnem i inne.

Zwykle zdarza się tak, że podczas występowania opadu radioaktywnego pojawia się ochłodzenia klimatu. Jeżeli będziesz narażony na niską temperaturę przygotuj sobie ciepłą odzież i ogrzewanie ( w sprzedaży dostępne są chemiczne ogrzewacze, które umieszczone w okolicy serca rozgrzewają krążącą po ciele krew i ratują przed zimnem). Powodu przygotowania czystych ubrań i pościeli nie trzeba chyba podawać. Weź książki, gry planszowe, karty, bierki, szachy co tylko się przyda aby zwalczyć nudę.

6) Dostęp do informacji z zewnątrz

Jeżeli dysponujesz licznikiem Geigera to nie zapomnij go ze sobą zabrać do schronienia. Wyposaż go także w odpowiedni zapas prądu (baterie, ładowarkę). Zabierz również komputer osobisty lub laptopa z dostępem do Internetu (postaraj się o dobrą wentylację dla tych urządzeń i staraj się korzystać z nich tylko w ramach potrzeb, nie muszą pracować bez przerwy nawet jak śpisz). Telefon komórkowy naładuj i w razie potrzeby wyposaż się w drugą baterię do niego. Sprawdź czy masz zasięg w schronieniu. Szukający "sieci" telefon traci więcej energii. Jeżeli nie potrzebujesz komórki również wyłącz ją. Oszczędzaj prąd maksymalnie ile się da. Nie wiesz ile spędzisz czasu w zamknięciu. Umów się z sąsiadem do którego masz zaufanie, że jeżeli czegoś się dowie to da Ci znać i w jaki sposób to zrobi. Ustalcie sygnał (np. ilość puknięć w drzwi), który oznacza" "jest bezpiecznie można wyjść".

Na dziś to tyle. Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musieć ukrywać się przed takim zagrożeniem.

 

Powodzenia i dużo zdrowia.

Radioalert

 

Kim Clijsters nie zagra w Tokio, bo obawia się o swoje zdrowie

"Belgijka Kim Clijsters zapowiedziała, że nie pojedzie na turniej WTA Tour do Tokio, który rozpoczyna się 25 września. Wiceliderka rankingu tenisistek obawia się skutków promienia radioaktywnego po trzęsieniu ziemi i fali tsunami w Japonii."

Żródło: http://www.rmf24.pl/sport/news-kim-clijsters-nie-zagra-w-tokio-bo-obawia-sie-o-swoje,nId,331088

I wcale się jej nie dziwię. Musiała by grać w kombinezonie antyradiacyjnym i pewnie strasznie by się spociła.

A tak naprawdę Japonia powinna poważnie zastanowić się nad bezpieczeństwem przyjezdnych a także swoich ludzi a nie wysyłać ich na samobójcze misje (patrz wpis: http://radioalert.blox.pl/2011/03/Trzej-pracownicy-uszkodzonej-elektrowni-atomowej.html)

13:00, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Rosja zakazuje importu żywności z 4 regionów Japonii

"Zakaz sprowadzania produktów spożywczych z czterech regionów Japonii wprowadziła Rosja. Zabronione jest także wykorzystywanie już zakupionej żywności. Jak poinformował główny lekarz sanitarnych, chodzi zagrożenie skażeniem radioaktywnym."

Źródło: http://www.rmf24.pl/raport-trzesienie-ziemi-w-japonii/mixer/news-rosja-zakazuje-importu-zywnosci-z-4-regionow-japonii,nId,331051

Trzej pracownicy uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I otrzymali przekraczające normy dawki promieniowania

Jak podaje RMF 24: "Pracownicy elektrowni otrzymali promieniowanie rządu 170 do 180 milisiwertów. Maksymalna dawka, jaką mogą przyjąć uczestnicy akcji ratunkowej została ustalona na 150 milisiwertów. Dwóch z poparzeniami na nogach zostało przewiezionych do szpitala.Rzecznik japońskiej agencji bezpieczeństwa atomowego Fumio Matsuda poinformował, że trzej pracownicy elektrowni zostali wystawieni na promieniowanie, kiedy doprowadzali zasilanie do reaktora nr 3."

Więcej:http://www.rmf24.pl/raport-trzesienie-ziemi-w-japonii/mixer/news-trzej-pracownicy-elektrowni-fukushima-napromieniowani,nId,331027

Już teraz wiemy co dzieje się z "samurajami"...

Nadal wierzycie w zapewnienia Japończyków, że promieniowanie w pobliżu elektrowni jest "na bezpiecznym poziomie"?

Nadal można uważać, że to co dostało się do atmosfery nam nie grozi?

09:11, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Dziwne wskazania systemu GAMMAVO

Poprzednie wykresy systemu GAMMAVO wykazywały mniejsze wachania i skoki promieniowania. Można powiedzieć, że linia wykresu bardziej zbliżona była do prostej linii ciągłej.

Na obecną chwilę system pokazuje większe skoki dawek ale poziom promieniowania utrzymuje się na dopuszczalnym poziomie.

Źródło z godz. 8:00:darmowy hosting obrazków

Strona systemu: http://www.gammavo.dotdenial.org/

Update:

Dla porówniania wskazania z Niemieckiej stacji pomiarowej, która również rejestruje dawki skokowe.

Źródło z godziny: 8:20:darmowy hosting obrazków

Strona systemu: http://inters.bayern.de/mnz/php/ifrmw.php?station=212&komp=207&tbltyp=2

08:17, radioalert
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 marca 2011
Wskazania niemieckich stacji powoli zaczynają się zielenić. Co w Polsce?

Na stronie z niemieckimi wskaźnikami powoli zaczyna pojawiać się kolor zielonkawy świadczący o wzrości promieniowania (Link: http://odlinfo.bfs.de/), żółty kolor (świadczący o niskim poziomie radioaktywności) zaczyna być wypierany przez odcienie zieleni  oznaczające zwiększanie się ilości dawki milisivertów na godzinę.

Polskie stacje (np. Lublin i Bielsko Biała) nie wykazują wzrostu. Mało tego poziom promieniowania jest poniżej średniej. Dlaczego?

Czy można przypuszczać, że czujniki zostały zabezpieczone przed dostępem promieniowania z zewnątrz?

Polskie media wciąż bombardują nas sprzecznymi informacjami.

Z jednej strony otrzymujemy informacje o tym, że w elektrowni dochodzi do emisji substancji radioaktywnych do atmosfery a z drugiej strony "eksperci" próbują uspokajać nas, że wszystko jest i będzie ok.

Z infromacji podanych przez profesora Marka Jeżabka wynika, że poziom radioaktywności w chmurze jest "trudny do zmierzenia" (Link do wywiadu tutaj: http://www.rmf24.pl/audio/tylko-w-rmf24/audio,aId,288733).

Czy fakt, że coś jest trudne do zmierzenia oznacza, że jest nieszkodliwe?

Nie wydaje mi się.

22:33, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Jedyna słoweńska elektrownia atomowa wyłączyła się automatycznie z powodu "drobnego incydentu"
"Jedyna słoweńska elektrownia atomowa wyłączyła się automatycznie z powodu "drobnego incydentu, który nie spowodował żadnego opadu promieniotwórczego" - poinformowali przedstawiciele tej siłowni.

Rzeczniczka elektrowni Krszko (30 km na zachód od chorwackiego Zagrzebia) Ida Novak Jerela powiedziała, że powodem automatycznego wyłączenia reaktora była przerwa w przesyłaniu energii elektrycznej linią prowadzącą z siłowni do stolicy Chorwacji.

Zapewniła, że ryzyko promieniowania było "zerowe". Elektrownia Krszko ma wznowić funkcjonowanie, gdy zostanie ustalona i usunięta przyczyna przerwania linii energetycznej."

Więcej: http://www.tvn24.pl/-1,1696809,0,1,elektrownia-atomowa-sie-wylaczyla,wiadomosc.html

16:34, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Radioaktywna chmura zmierza w stronę Polski

Radioaktywna chmura zmierza w stronę Polski.

Polecam artykuł na TVN 24:

Link: http://www.tvn24.pl/-1,1696798,0,1,radioaktywna-chmura-zmierza-w-strone-polski,wiadomosc.html

Czy wierzycie w zapewnienia naukowca, który został przedstawiony bez imienia, nazwiska oraz tytułu naukowego, że będziemy mieć do czynienia z bardzo niskim stężeniem?

A co jeżeli się mylą?

Podobno w Islandii już zaobserwowano wzrost poziomu promieniowania.

16:29, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Kolejne trzęsienie ziemi w pobliżu uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I.
14:15, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Loading