RSS
sobota, 19 marca 2011
Salon 24 informuje nas o MOX!

Cytat: "Czy znajdzie się w Polsce chociaż jeden ekspert nuklearny, który poinformuje o paliwie MOX (Mixed OXide - mieszanina plutonu i uranu) i możliwym niebezpieczeństwie przy stopieniu rdzenia ? Czy znajdzie się jeden ekspert, który wyjaśni jak pluton z paliwa MOX może skazić dany rejon ?

Czy wszyscy eksperci są już kupieni wizją Donalda Tuska - budowy polskiej elektrowni atomowej, za kilkadziesiąt miliardów złotych. Wiadomo, takie pieniądze nie mogą przejści koło nosa, taka okazja nie powtórzy się już nigdy, dlatego przekaz dnia brzmi - nic się nie stało.

I dlatego trzeba czytać zagraniczną prasę, zwłaszcza australijską i amerykańską, tam eksperci nie boją się powiedzieć, że czeka nas drugi Czarnobyl."

 

Źródło: http://hakir.salon24.pl/287034,fukushima-skazenie-plutonem-czy-znajdzie-sie-jeden-ekspert

00:03, radioalert
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 marca 2011
Budowa reaktora oraz elektrowni Fukushima

Reaktor atomowy wygląda następująco:

 

Rozkład reaktorów w Fukushima nr 2 zaprezentowany został poniżej:

 

 

Źródło:http://wyborcza.pl/1,75476,9258523,Fukushima___pytania_i_odpowiedzi.html

 

Autor artykułu w Gazecie Wyborczej twierdzi, że: "Cez, uran i pluton nie gromadzą się w określonym miejscu w organizmie, ale są groźne."

Z innych źródeł wiem, że np. pluton wnika w kości i wątrobę i sieje spustoszenie w organiźmie swoim promieniowaniem.

Pare słów z Wikipedii:

"W wyniku atmosferycznych i podwodnych prób jądrowych, prowadzonych intensywnie w latach 60. XX wieku, a mniej intensywnie do lat 80., do środowiska zostały wprowadzone znaczne ilości plutonu, o aktywności rzędu 1016 Bq. Wprowadzone do stratosfery drobne cząstki zawierające pluton opadały systematycznie na powierzchnię Ziemi tworząc tzw. globalny opad promieniotwórczy. W chwili obecnej cały rozproszony w atmosferze pluton znajduje się na powierzchni Ziemi, w powierzchniowej warstwie gleby (co jest wynikiem silnego wiązania przez substancje organiczne), gdzie podlega procesom migracji i resuspensji (unoszeniu do przypowierzchniowej warstwy atmosfery). Niewielkie w porównaniu z opadem globalnym ilości plutonu wprowadziła do środowiska katastrofa w Czarnobylu. W odróżnieniu od opadu globalnego, opad czarnobylski miał charakter bardzo niejednorodny, tzn. na pewnych obszarach (np. Polska północno-wschodnia) występowały niewielkie powierzchniowo tereny o szczególnie dużej zawartości plutonu. Było to związane z opadaniem cząstek zawierających pluton w wyniku wystąpienia np. miejscowych opadów atmosferycznych."

Opad promieniotwórczy czyli fallout

Definicja z Wikipedii objaśnia jakie mogą być konsekwencje opadów radioaktywnych:

 

Opad promieniotwórczy (ang. Fallout) jest to opad na ziemię pyłów promieniotwórczych. Jeden ze śmiercionośnych efektów wybuchu jądrowego (obok promieniowania cieplnego, fali uderzeniowej i promieniowania jonizującego), może też być wynikiem awarii w systemach zawierających materiały promieniotwórcze, a także w wyniku celowego rozproszenia w wyniku działania brudnej bomby.
Oddziaływanie opadu jest długotrwałe (do kilku dni), w odróżnieniu od pozostałych, prawie natychmiastowych efektów wybuchu jądrowego. Jest to również efekt o najdalszym zasięgu, gdyż wiatr może przenosić pył promieniotwórczy setki kilometrów od miejsca wybuchu zanim spadnie on na ziemię. Pewna część silnych eksplozji w tym szczególnie przeprowadzonych w atmosferze, może nawet wejść do stratosfery i rozprzestrzenić się po całej kuli ziemskiej, powodując globalny opad promieniotwórczy.
Opad promieniotwórczy wywołuje promieniotwórcze skażenie terenu.

Definicje z Wikipedii objaśniają nam jakie mogą być konsekwencje opadów radioaktywnych:

Opad promieniotwórczy (ang. Fallout) jest to opad na ziemię pyłów promieniotwórczych. Jeden ze śmiercionośnych efektów wybuchu jądrowego (obok promieniowania cieplnego, fali uderzeniowej i promieniowania jonizującego), może też być wynikiem awarii w systemach zawierających materiały promieniotwórcze, a także w wyniku celowego rozproszenia w wyniku działania brudnej bomby.

Oddziaływanie opadu jest długotrwałe (do kilku dni), w odróżnieniu od pozostałych, prawie natychmiastowych efektów wybuchu jądrowego. Jest to również efekt o najdalszym zasięgu, gdyż wiatr może przenosić pył promieniotwórczy setki kilometrów od miejsca wybuchu zanim spadnie on na ziemię. Pewna część silnych eksplozji w tym szczególnie przeprowadzonych w atmosferze, może nawet wejść do stratosfery i rozprzestrzenić się po całej kuli ziemskiej, powodując globalny opad promieniotwórczy.

Opad promieniotwórczy wywołuje promieniotwórcze skażenie terenu.

 

 

Czas trwania skażenia promieniotwórczego wynosi od kilku godzin do kilku tygodni, a nawet miesięcy i lat – czas ten zależy od trwałości (czasu połowicznego zaniku) pierwiastków promieniotwórczych wchodzących w skład opadu oraz rodzaju emitowanego przez nie promieniowania. Skażenie powstałe w chwili opadania substancji (pyłów) promieniotwórczych z pierwotnego źródła (np. obłoku wybuchu jądrowego) jest nazywane pierwotnym. Natomiast skażenie powstałe w wyniku przebywania w terenie skażonym lub na skutek zetknięcia się ze skażonymi przedmiotami nazywamy skażeniem wtórnym. Zmienność wiatru powoduje, że miejsca wystąpienia skażenia oraz jego intensywność nie dają się przewidzieć. Wykrywanie skażeń promieniotwórczych:

metoda chemiczna – oparta na zmianie zabarwienia pewnych substancji chemicznych pod wpływem promieniowania, wykorzystano tę cechę w dozymetrach chemicznych;

metoda fotograficzna – oparta na zjawisku zaczerniania kliszy fotograficznej pod wpływem napromieniowania;

metoda luminescencyjna (scyntylacyjna) – zastosowana w rentgenoradiometrach, wykorzystuje świecenie określonych substancji chemicznych pod wpływem promieniowania;

metoda jonizacyjna – wykorzystano jonizację substancji napromieniowanych: w radiometrach – do pomiaru stopnia skażenia i rentgenometrach do pomiaru mocy dawki.

Wszystko, co zostanie skażone, nie nadaje się do spożycia, praktycznie na skażonym obszarze nie ma środków do życia. Wszelkie zboża i rośliny uprawne giną lub napromieniowane same stają się jego źródłem. Ludzi, zwierzęta gospodarskie oraz żywność szczelnie opakowaną (np. puszki) z terenów mniej skażonych poddaje się dezaktywacji i przewozi poza obszar skażony.

 

 

Pierwiastki a radioaktywność: Jod

Dlaczego radioaktywny jod jest taki niebezpieczny dla człowieka?

Otóż okazuje się, że dzięki naszej tarczycy, która działa jak gąbka, radioaktywny jod może zostać wchłonięty i pozostanie z nami na długi czas i będzie na nas niekorzystnie oddziaływał. A jak? Przypadki leczenia jodem mówią nam jednoznacznie.

Jod radioaktywny jest stosowany w medycynie ale jak podają źródła medyczne:

Radioaktywny izotop jodu to substancja, która wytwarza promieniowanie. Jod może występować w dwóch postaciach radioaktywnego izotopu: I-123 i I-131, oba są używane w medycynie ( w celach diagnozy). Izotopy te są podawane pacjentowi doustnie. RAI gromadzi się wewnątrz komórek tarczycy dokładnie jak jodTrudno uniknąć rozwoju niedoczynności tarczycy po leczeniu nadczynności jodem radioaktywnym. Niezbędne jest więc monitorowanie poziomu hormonów tarczycy i wdrożenie ewentualnego leczenia. Ważne jest, aby pacjent po leczeniu RAI był regularnie badany przez lekarza. Dawki RAI (stosowane w leczeniu raka tarczycy) używane w leczeniu raka tarczycy mogą spowodować problemy z gruczołami ślinowymi prowadząc do utraty czucia smaku i uczucia suchości w ustach. Środki ostrożności przedsięwzięte zaraz po terapii mogą temu zapobiec. Możliwy jest również czasowy spadek ilości komórek krwi w organizmie.

RAI, I-123 oraz I-131, nie powinien być nigdy stosowany u kobiet w ciąży i karmiących.

RAI podawany podczas ciąży może uszkodzić tarczycę dziecka. RAI przedostaje się również do mleka karmiącej. Planowanie ciąży powinno zostać odsunięte o przynajmniej 6-12 miesięcy po podaniu jodu. Kobiety, które nie przeszły menopauzy powinny w celu wykluczenia ciąży wykonać test ciążowy.

Pacjenci poddani terapii jodem I-131 muszą postarać się unikać kontaktu z innymi, w szczególności z kobietami w ciąży i małymi dziećmi.


Specjalne środki ostrożności dla mężczyzn


Mężczyźni po terapii RAI w raku tarczycy mogą mieć zmniejszoną ilość nasienia, mogą także być bezpłodni nawet do dwóch lat(duże dawki stosowane w leczeniu raka tarczycy).

 

Natomiast zwykły jod:

Dane z Wikipedii:

Jod jest dla człowieka niezbędnym mikroelementem. Jest on dostarczany z pożywieniem i wodą. Gleby i woda okolic nadmorskich są najbogatsze w jod, im dalej od morza gleby są coraz uboższe w ten pierwiastek. Najmniej jodu jest w glebie i wodzie okolic górskich i podgórskich.

Ciało zdrowego człowieka zawiera 30–50 mg jodu. Najwięcej jodu występuje w tarczycy, która ma zdolność aktywnego gromadzenia tego pierwiastka. Bez jodu niemożliwa jest produkcja w pęcherzykach tarczycy hormonówtyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu.

Niedobór jodu w pożywieniu i w wodzie po pewnym czasie może prowadzić do powstania wola tarczycy. Występuje to przede wszystkim w okolicach górskich, tam gdzie nie jest stosowane jodowanie soli kuchennej lub nie dodaje się związków jodu do mąki. Dawniej takie tereny były miejscami endemicznego występowania wola u osób dorosłych i wrodzonego kretynizmu u dzieci.

Niedostatek jodu u dzieci zmniejsza zdolność uczenia się, spowalnia wzrost i rozwój fizyczny w okresie pokwitania. U dorosłych może upośledzać funkcje rozrodcze, utrudniać utrzymanie ciąży, prowadzić do niewydolności tarczycy i w konsekwencji do zahamowania funkcji wielu narządów i procesów życiowych organizmu.

Dobowe zapotrzebowanie na jod jest bardzo małe, ok. 200 mikrogramów, w ciągu całego życia potrzeba zatem zaledwie kilka gramów jodu. Warto wiedzieć, że niektóre warzywa głównie z rodziny krzyżowych (npkapusta) zawierają rodanki, które działając antagonistycznie do jodków, mogą pogorszyć przebieg niektórych schorzeń tarczycy.

Zawartość jodu w przykładowych produktach [µg/100g]:
kawior 130
flądra 190
dorsz 120
sardynki 99
tuńczyk 53
wino białe 70
wino czerwone 50
soki owocowe i warzywne 30-40
mleko 6
ser biały 40
jajko 10
marchew karotka 61
Dobowe zapotrzebowanie na jod w różnych okresach życia:
niemowlęta do 1 roku życia 50 μg
dzieci 1-3 lat 70 μg
dzieci do 6 lat 90 μg
do 6-10 lat 120 μg
młodzież 150 μg
dorośli średnio 200 μg
kobiety ciężarne 230 μg
kobiety karmiące 260 μg

Od około 12 tygodnia płód zaczyna wytwarzać własne hormony tarczycowe. Potrzebny jod pobiera od matki, także w okresie karmienia piersią jedynym źródłem jodu dla dziecka jest matka. Dlatego szczególnie w tych okresach uzupełnianie jodu w pożywieniu matki jest ważne.

Na świecie około 1,5 miliarda ludzi żyje w rejonach dotkniętych niedoborem jodu, a wole endemiczne pojawia się u około 600 milionów ludzi. Taki sam problem występuje w Europie, a także na całym terenie Polski (oprócz wąskiego pasa wybrzeża Bałtyku), szczególnie w województwach południowych.

Jod w postaci czystej jest toksyczny. W kontakcie ze skórą wywołuje silne podrażnienia, rany i zmiany martwicze. Po spożyciu powoduje pojawienie się ciemno zabarwionych wymiotów, bólu brzucha, ciemnych plam w ustach i szumu w uszach. W cięższych przypadkach może wystąpić wstrząs, majaczenie i stupor. Duże dawki jodu mogą uszkadzać ściany żołądka i jelit, a także nerki.

Długotrwałe zażywanie zwiększonych dawek jodu prowadzi do rozwoju jodzicy. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi 3-4g.

Leczenie zatruć jodem

Osobom zatrutym podaje się doustnie zawiesinę skrobi, która wiąże jod, lub tiosiarczan sodu redukujący wolny jod do jodków. Stosuje się też wymuszoną diurezę i wyrównuje zaburzoną gospodarkę elektrolitową.

Tagi: jod
22:47, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Lekarze umywają ręce?

Ze względu ma to, że poziom moja wiedza medycznej nie jest w na tyle wysoki aby być autorytetem w sprawach związanych z zażywaniem leków udałem się po poradę do lekarza. Celem tej wizyty było uzyskanie oficjalnych lub nieoficjalnych informacji na temat ewentualnego profilaktycznego zażywania preparatów zawierających jod i/lub ilości jodu jaką powinienem zażyć w razie zagrożenia jodem promieniotwórczym. I czego się dowiedziałem?

Że, lekarz nie chce jednoznacznie powiedzieć dopuki służby medyczne (lub/i państwo) nie wydadzą oficjalnego komunikatu zawierającego dokładne instrukcje.

Inaczej mówiąc lekarz nie podejmie ryzyka poinformowania nas na ile sensowne będzie zażycie jodu (suplementów zawierających jod) dopuki nie otrzyma oficjalnych wytycznych od władz.

Problem polega na tym, że po otrzymaniu tych informacji może być już za późno na jakiekolwiek działania nie mówiąc o tym, że stracimy możliwość bezpiecznego nasycania jodem tarczycy w celu ochrony przed jodem radioaktywnym.

Tagi: jod
22:29, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Aktualna sytuacja w Japońskiej elektrowni

"Udało się zbudować prowizoryczną linię doprowadzającą prąd do elektrowni Fukushima I - poinformował koncern TEPCO, właściciel i operator elektrowni. Oznacza to, że po raz pierwszy od trzęsienia ziemi w Fukushimie I jest pewne i stałe zasilanie. Wcześniej TEPCO określało doprowadzenie prądu jako priorytetowe zadanie, które może oznaczać przełom w akcji ratunkowej. Dotychczas główne systemy chłodzenia nie działały z braku zasilania."

Źródło: http://www.tvn24.pl/12691,1696244,0,1,dym-nad-reaktorem-nr-2-nie-wiadomo-dlaczego,wiadomosc.html

Prawda czy fałsz?

Prezentuję tutaj komunikat operatora systemu GAMMAVO:

"KOMUNIKAT z dnia 13.03.2011r.

-----------------------------
W związku z oficjalnym ogłoszeniem awarii (w tym KONTROLOWANEGO zrzutu radioaktywnej pary z okolic zbiornika reaktora)
w elektrowni atomowej Fukushima I dnia 12.03.2011r. informuję, iż system monitorowania ISWSP GAMMAVO nie zarejestrował 
w dniu dzisiejszym zwiększonego poziomu gamma w otoczeniu detektora dla miasta Bielsko-Biała.Ponadto pragnę przypomnieć, że system ISWSP działa w trybie "uzbrojony", co oznacza, iż otrzymał on zezwolenie operatora 
na pełną analizę prób pomiarowych i prezentowania wniosków z przeprowadzonych badań wraz z opisem słownym. 
Najważniejszą cechą wspomnianego trybu jest możliwość podejmowania alarmu radiacyjnego przez ISWSP. 
W związku z tym proszę o nieprzeprowadzanie samodzielnej interpretacji wykresu dla ostatnich 24 godzin, zamieszczonego na stronie WWW.
Dopiero przebiegi odpowiednio dla tygodniowego i miesięcznego pomiaru mocy dawki promieniowania gamma są efektem przetwarzania
przez stację badawczą prób pomiarowych otrzymanych bezpośrednio ze środowiska.

Nawiązując do minutowej metody zliczania impulsów (CPM), będących konsekwencją detekcji rozpadu promieniotwórczego radionuklidów, 
należy zwrócić uwagę, że charakterystyczne CHWILOWE skoki, widoczne na wykresie dziennym ("POMIAR Z OSTATNICH 24 GODZIN") 
są zjawiskiem zupełnie normalnym i nie zwiastują one zagrożenia skażeniem promieniotwórczym powietrza. 
Długotrwale utrzymujący się podwyższony poziom promieniowania gamma jest stanem, który w ogromnym uproszczeniu szczególnie 
interesuje w/w system. Prawidłową metodą jest obserwacja sekcji "status ogólny", która funkcjonuje, jako wynik działania 
Inteligentnego Systemu Wykrywania Skażeń Promieniotwórczych oraz modułu GAMMAVO.

Jako PRZYKŁAD reakcji ISWSP na zagrożenie w postaci skażenia promieniotwórczego powietrza 
w podanym poniżej linku zaprezentowano ALARM TRENINGOWY, przeprowadzony w dniu 11.09.2010r.:

  - http://www.dotdenial.org/pliki/iswsp_alarm.jpg

(UWAGA! Jest to jedynie PRZYKŁAD alarmu [11.09.2010r.] aktywowany programowo na serwerze zapasowym. 
Proszę nie wiązać go z aktualną sytuacją ani też z dostępnym systemem monitorowania!)
Jakub Goliasz
Operator stacji monitorującej ISWSP GAMMAVO"


Jak myślicie na ile wiarygodne są te informacje?
Czy dawka promieniowania podawana przez system monitoringu jest prawidłowa czy może poddawana jest moderacji lub manipulacjom?
Co ciekawe można zaobserwować skokowe wzrosty poziomu radioaktywności powietrza wykazywane przez system w Lublinie
Czy rozbieżność wskazań może być tak duża na odcinku 350 km w 24 godzinnej skali czasu?
Link do wskazań z Lublina, co godzinę informacje o odczycie : http://www.radioaktywnosc.umcs.lublin.pl/?id=0
Niemieckie stacje pomiaru radioaktywności w powietrzu

Ze względu na to, że Niemcy mają elektrownie atomowe na terenie swojego kraju rozmieścili stacje badające radioaktywność w powietrzu.

Jeżeli u nich będzie coś za dużo to znaczy, że i u nas jest niewesoło.

Tutaj jest link do strony: http://inters.bayern.de/kfue/station2.htm

Polecam sprawdzać stan stacji leżącej najbliżej granicy naszego kraju.

Wzrost promieniowania nie tylko w USA!

Cytat z TVN 24:"15:28 Na zachodnim wybrzeżu USA wykryto śladowe ilości promieniowania, które najprawdopodobniej pochodzi z uszkodzonej elektrowni Fukushima I - podaje Reuters. Wykryta radiacja jest jednak na niezwykle niskim poziomie, chodzi o kilka napromieniowanych cząsteczek. O odkryciu anonimowo poinformowali amerykańscy dyplomaci. "

Analizując wykresy w radioaktywności powietrza w Lublinie z godzin między 15:00 a 16:03 można zauważyć wzrost promieniowania(o 12%) bizmutu. Ciekawe czy te zjawiska są ze sobą powiązane?

Czy rząd mówi nam wszystko?

Jakie jest prawdopodobieństwo skażenia w Polsce?

Dlaczego podobno Szwedzi i kraje skandynawskie już przygotowują się na przyjście radioaktywnej chmury a w Polsce się o tym milczy ?

W czasach wybuchu w Czarnobylu ówczesne rządy pozbywały się liczników Geigera, aktualnie mało kto je posiada a jeżeli ma taki sprzęt to jest on w nienajlepszym stanie. Tylko nieliczni dysponują urządzeniami mogącymi zmierzyć miarodajnie poziom promieniowania.

Istnieje możliwość, że odczyty z Bielska Białej i Lublina, podawane do publicznej wiadomości są nieprawdziwe?

Niemcy podobno przygotowują się na pojawienie się chmury u nich za jakies 4-5 dni.

W takim razie kiedy będzie ona u nas?

Na te wszystkie pytania postaram się znaleźć odpowiedź.

Loading