RSS
piątek, 25 marca 2011
Dzienny poziom promieniowania w Fukushimie porównywalny do rocznej dawki

"Dobowa dawka promieniowania w odległości 30 km na północny-wschód od elektrowni atomowej Fukushima przekracza roczny limit - podała w piątek agencja Kyodo. Powołując się na japońskie ministerstwo nauki agencja pisze, że skumulowana, dobowa dawka promieniowania na wskazanym terenie przekracza roczny limit dopuszczalnych "dawek naturalnych".

Japoński rząd wezwał ludność zamieszkałą w promieniu 30 km od elektrowni o dobrowolne opuszczeni terenu. Rzecznik rządu Yukio Edano stwierdził jednak, że apel ten ma związek bardziej z codziennymi trudnościami w dostępie do podstawowych rzeczy, niż kwestiami bezpieczeństwa zdrowia."

więcej: http://www.tvn24.pl/0,1696983,0,1,rejon-fukushimy-z-ponadroczna-dawka-promieniowania,wiadomosc.html

I oczywiście taką informację Japończycy otrzymali dopiero 12 dni po katastrofie.

Jeżeli nadal ufają swoim rządzącym to naprawdę im gratuluję.

Kilka słów o cezie

Radioaktywny cez to kolejny nieproszony gość, który pojawi się wkrótce po jego koledze radioaktywnym jodzie. Powody jego późniejszego wykrywania są takie, że jest odrobinkę cięższy od jodu. W Polsce już u nas gościł po wybuchu w Czarnobylu oraz po próbach jądrowych prowadzonych na świecie.

Kilka słow na ten temat w artykule PAP - Nauka w Polsce.

"Radioaktywny cez w Tatrach pojawił się w latach 60. ubiegłego wieku, po próbach z bronią jądrową na świecie. Ten pierwiastek jest cały czas w górnej strefie atmosfery. Wraz z opadami deszczu dostawał się sukcesywnie przez dziesiątki lat do tatrzańskiej gleby. 

Badania wykazały duże zróżnicowanie stężenia tego pierwiastka w Tatrach. Największe stężenie występuje w okolicach Przełęczy Krzyżne (2112m.n.p.m.), gdzie przekroczyło 5 tys. bekereli na kilogram (Bq/kg). Normy przyjęte dla Polski to 500 Bq/kg. Czas połowicznego zaniku dla radioaktywnego cezu wynosi 30 lat."

Artykuł w całości dostępny jest tutaj: http://www.studia.net/swiat-nauki/1180-cez-zagrozeniem-dla-tatrzanskich-gleb

Tagi: cez
00:15, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Względnie bezpieczne preparaty jodowe dla dorosłych i dzieci

Oczywiście przed zażyciem jakichkolwiek związków jodu należy poradzić się lekarza. Informacje, które tutaj przedstawiam to tylko propozycja, którą musisz rozważyć najlepiej z pomocą lekarza lub/i farmaceuty.

Preparaty jodowe, które polecam to Kelp dla dorosłych (zawiera 150 mikrogramów jodu czyli 100% dawki zapotrzebowania dziennego dla osoby dorosłej) oraz Marsjanki syrop dla dzieci powyżej 1 roku życia zawierający oprócz witamin jod w ilości 70 mikrogramów co również odpowiada 100% dawki zapotrzebowania na ten pierwiastek ale dla dziecka powyżej 1 roku życia.

Tagi: jod
00:07, radioalert
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 marca 2011
Zalecana ochrona dzieci i kobiet, zwłaszcza ciężarnych

Ze względu na wzrost zagrożenia radiologicznego zalecałbym ochronę dzieci i kobiet, zwłaszcza ciężarnych. Nie zaszkodzi jeżeli nie będą wychodzić z domu przez jakiś czas. Polecam też monitorowanie wiadomości w mediach oraz infromacji z niezależnych źródeł pomiarów. Na stronie PAA pisze, że nie ma żadnych zagrożeń ale wystarczy przyglądnąć się wykresowi. Dawni są 8 -9 razy takie jak były wczoraj i widać wyraźną tendencję wzrostową.

Link:http://www.paa.gov.pl/mapy/moc_dawki.php

23:31, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Szwecja również odnotowuje wzrost poziomu radioaktywności

"Trzy spośród sześciu stacji pomiarowych w Szwecji odnotowały zwiększony poziom radioaktywności w powietrzu. Urząd Ochrony Radiologicznej uspokaja jednak, że wykryty jod nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

Największe stężenie jodu 131 wynoszące 0,3 milibekerela na metr sześcienny powietrza odnotowano w Sztokholmie, natomiast bardzo niski poziom radioaktywności wykryto w Umea i Kirunie na północy Szwecji. Natomiast żadnego promieniowania nie odnotowano w Visby na Gotlandii, Ljungbyhed na południu i Gaevle w środkowej Szwecji.

Tak jak się spodziewaliśmy radioaktywny jod po awarii elektrowni atomowej w Japonii dotarł do Szwecji. Stężenie jest jednak bardzo niskie i nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska - twierdzi Leif Moberg, szef działu badań szwedzkiego Urzędu Ochrony Radiologicznej.

Z powodu potencjalnego zagrożenia Urząd Ochrony Radiologicznej od ubiegłego tygodnia zlecił zwiększenie częstotliwości badań. Zamiast dwa razy w tygodniu, analizy przeprowadzane są codziennie."

Źródło: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wzrosl-poziom-radioaktywnosci-w-szwecji,nId,331151

 

Szwedzi nie bez powodu wykupili preparaty jodowe oraz jodek potasu i przygotowali się do tego wszystkiego już tydzień temu.

Radioaktywny cez w warzywach w Tokio

"W warzywach liściastych z doświadczalnego ogródka w Tokio wykryto radioaktywny cez w ilości 1,8 raza większej niż dopuszczalna - poinformowała w czwartek agencja Kyodo, powołując się na tokijskie władze lokalne."

Źródło: http://www.tvn24.pl/12691,1696862,0,1,radioaktywny-cez-w-warzywach-w-tokio,wiadomosc.html

To tylko kwestia czasu kiedy i nasze jedzenie zostanie zatrute pierwiastkami radioaktywnymi.

Tagi: tokio warzywa
23:14, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Wykryto radioaktywny jod w powietrzu w Polsce

"Stacja wykrywania skażeń radioaktywnych w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN stwierdziła obecność w powietrzu śladów jodu pochodzącego najprawdopodobniej z awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie."

Źródło: http://www.rmf24.pl/raport-trzesienie-ziemi-w-japonii/zagrozone-elektrownie/news-wykryto-sladowe-ilosci-promieniotworczego-jodu-nad-polska,nId,331182

Co ciekawe ta informacja ukazała się o 17:11 ale została odblokowana na serwisie wiadomości dopiero teraz!

Uparcie twierdzą, że radioaktywny jod jest nieszkodliwy... Chyba już szkoda to nawet komentować. Odsyłam do mojego wpisu z 18.03.2011 na temat RAI: http://radioalert.blox.pl/tagi_b/154320/Rai.html#axzz1HYcV746i

Przeliczanie dawek promieniowania

Japońska strona (link: http://www.jnfl.co.jp/monitoring/kaisetsu/spatial-nGyh.html) informuje jak przelicza się dawkę.

1Gy/h = 0,8 Sv/h.

Jak można przeczytać w Wikipedii: "Siwert jest względnie dużą jednostką – u człowieka już po przekroczeniu dawki skutecznej 1 Sv promieniowania gamma dla całego ciała może wystąpić ostry zespół popromienny, mogący prowadzić do śmierci. Dlatego też stosuje się mniejsze jednostki używając przedrostków SI: milisiwerty (1 mSv=10-3 Sv) i mikrosiwerty (1 μSv=10-6 Sv)."

 

21:23, radioalert
Link Komentarze (1) »
Analiza ruchów mas powietrza na terenie Polski

Zachęcam do przeglądania portalu Pogodynka w którym można skorzystać z map ruchów mas powietrza. Już wkrótce może przydać się to do wstępnej oceny skali i kierunku nadejścia zagrożenia spowodowanego zawartością cząstek radioaktywnych w powietrzu.

Link dostępny tutaj i w zakładkach: http://www.zagle.pogodynka.pl

21:02, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Japonia poziom promieniowania

Wskaźniki promieniowania w Japonii.

Kolejny przykład cenzury.

Informacje z oficjalnej strony Japonii pokazują wskazania pomiaru radioaktywności.

Pomimo dawki rzędu 843 nGy/h oznaczenie graficzne jest na poziomie normal a normalna dawka to max ok. 300 nGy/h.

darmowy hosting obrazków

 

Link: http://www.bousai.ne.jp/eng/index.html

Światło na sprawę rzuca jednak strona: http://gebweb.net/japan-radiation-map/

darmowy hosting obrazków

Gdzie wskazania ukazują dawkę, którą osoba dorosła powinna otrzymać przy normalnym poziomie promieniowania po około 80 dniach.

Natomiast w tym przypadku taka dawka występuje w ciągu 1 dnia.

Przeciętna osoba doświadcza promieniowania tła około 2 milionów nGy / rok, więc wartość 1000 nGy / h (oznaczone na czerwono) należy interpretować jako "osiągnięcie typowego rocznego poziomu za okres około 80 dni". Teoretycznie występuje brak bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia.


20:50, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Loading