RSS
piątek, 25 marca 2011
Względnie bezpieczne preparaty jodowe dla dorosłych i dzieci

Oczywiście przed zażyciem jakichkolwiek związków jodu należy poradzić się lekarza. Informacje, które tutaj przedstawiam to tylko propozycja, którą musisz rozważyć najlepiej z pomocą lekarza lub/i farmaceuty.

Preparaty jodowe, które polecam to Kelp dla dorosłych (zawiera 150 mikrogramów jodu czyli 100% dawki zapotrzebowania dziennego dla osoby dorosłej) oraz Marsjanki syrop dla dzieci powyżej 1 roku życia zawierający oprócz witamin jod w ilości 70 mikrogramów co również odpowiada 100% dawki zapotrzebowania na ten pierwiastek ale dla dziecka powyżej 1 roku życia.

Tagi: jod
00:07, radioalert
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 marca 2011
Zalecana ochrona dzieci i kobiet, zwłaszcza ciężarnych

Ze względu na wzrost zagrożenia radiologicznego zalecałbym ochronę dzieci i kobiet, zwłaszcza ciężarnych. Nie zaszkodzi jeżeli nie będą wychodzić z domu przez jakiś czas. Polecam też monitorowanie wiadomości w mediach oraz infromacji z niezależnych źródeł pomiarów. Na stronie PAA pisze, że nie ma żadnych zagrożeń ale wystarczy przyglądnąć się wykresowi. Dawni są 8 -9 razy takie jak były wczoraj i widać wyraźną tendencję wzrostową.

Link:http://www.paa.gov.pl/mapy/moc_dawki.php

23:31, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Szwecja również odnotowuje wzrost poziomu radioaktywności

"Trzy spośród sześciu stacji pomiarowych w Szwecji odnotowały zwiększony poziom radioaktywności w powietrzu. Urząd Ochrony Radiologicznej uspokaja jednak, że wykryty jod nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

Największe stężenie jodu 131 wynoszące 0,3 milibekerela na metr sześcienny powietrza odnotowano w Sztokholmie, natomiast bardzo niski poziom radioaktywności wykryto w Umea i Kirunie na północy Szwecji. Natomiast żadnego promieniowania nie odnotowano w Visby na Gotlandii, Ljungbyhed na południu i Gaevle w środkowej Szwecji.

Tak jak się spodziewaliśmy radioaktywny jod po awarii elektrowni atomowej w Japonii dotarł do Szwecji. Stężenie jest jednak bardzo niskie i nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska - twierdzi Leif Moberg, szef działu badań szwedzkiego Urzędu Ochrony Radiologicznej.

Z powodu potencjalnego zagrożenia Urząd Ochrony Radiologicznej od ubiegłego tygodnia zlecił zwiększenie częstotliwości badań. Zamiast dwa razy w tygodniu, analizy przeprowadzane są codziennie."

Źródło: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wzrosl-poziom-radioaktywnosci-w-szwecji,nId,331151

 

Szwedzi nie bez powodu wykupili preparaty jodowe oraz jodek potasu i przygotowali się do tego wszystkiego już tydzień temu.

Radioaktywny cez w warzywach w Tokio

"W warzywach liściastych z doświadczalnego ogródka w Tokio wykryto radioaktywny cez w ilości 1,8 raza większej niż dopuszczalna - poinformowała w czwartek agencja Kyodo, powołując się na tokijskie władze lokalne."

Źródło: http://www.tvn24.pl/12691,1696862,0,1,radioaktywny-cez-w-warzywach-w-tokio,wiadomosc.html

To tylko kwestia czasu kiedy i nasze jedzenie zostanie zatrute pierwiastkami radioaktywnymi.

Tagi: tokio warzywa
23:14, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Wykryto radioaktywny jod w powietrzu w Polsce

"Stacja wykrywania skażeń radioaktywnych w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN stwierdziła obecność w powietrzu śladów jodu pochodzącego najprawdopodobniej z awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie."

Źródło: http://www.rmf24.pl/raport-trzesienie-ziemi-w-japonii/zagrozone-elektrownie/news-wykryto-sladowe-ilosci-promieniotworczego-jodu-nad-polska,nId,331182

Co ciekawe ta informacja ukazała się o 17:11 ale została odblokowana na serwisie wiadomości dopiero teraz!

Uparcie twierdzą, że radioaktywny jod jest nieszkodliwy... Chyba już szkoda to nawet komentować. Odsyłam do mojego wpisu z 18.03.2011 na temat RAI: http://radioalert.blox.pl/tagi_b/154320/Rai.html#axzz1HYcV746i

Przeliczanie dawek promieniowania

Japońska strona (link: http://www.jnfl.co.jp/monitoring/kaisetsu/spatial-nGyh.html) informuje jak przelicza się dawkę.

1Gy/h = 0,8 Sv/h.

Jak można przeczytać w Wikipedii: "Siwert jest względnie dużą jednostką – u człowieka już po przekroczeniu dawki skutecznej 1 Sv promieniowania gamma dla całego ciała może wystąpić ostry zespół popromienny, mogący prowadzić do śmierci. Dlatego też stosuje się mniejsze jednostki używając przedrostków SI: milisiwerty (1 mSv=10-3 Sv) i mikrosiwerty (1 μSv=10-6 Sv)."

 

21:23, radioalert
Link Komentarze (1) »
Analiza ruchów mas powietrza na terenie Polski

Zachęcam do przeglądania portalu Pogodynka w którym można skorzystać z map ruchów mas powietrza. Już wkrótce może przydać się to do wstępnej oceny skali i kierunku nadejścia zagrożenia spowodowanego zawartością cząstek radioaktywnych w powietrzu.

Link dostępny tutaj i w zakładkach: http://www.zagle.pogodynka.pl

21:02, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Japonia poziom promieniowania

Wskaźniki promieniowania w Japonii.

Kolejny przykład cenzury.

Informacje z oficjalnej strony Japonii pokazują wskazania pomiaru radioaktywności.

Pomimo dawki rzędu 843 nGy/h oznaczenie graficzne jest na poziomie normal a normalna dawka to max ok. 300 nGy/h.

darmowy hosting obrazków

 

Link: http://www.bousai.ne.jp/eng/index.html

Światło na sprawę rzuca jednak strona: http://gebweb.net/japan-radiation-map/

darmowy hosting obrazków

Gdzie wskazania ukazują dawkę, którą osoba dorosła powinna otrzymać przy normalnym poziomie promieniowania po około 80 dniach.

Natomiast w tym przypadku taka dawka występuje w ciągu 1 dnia.

Przeciętna osoba doświadcza promieniowania tła około 2 milionów nGy / rok, więc wartość 1000 nGy / h (oznaczone na czerwono) należy interpretować jako "osiągnięcie typowego rocznego poziomu za okres około 80 dni". Teoretycznie występuje brak bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia.


20:50, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Zdjęcia z Fukushimy

Portal Gazeta.pl publikuje zdjęcia z Fukushimy.

Link tutaj: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,9314517,W_srodku_nuklearnej_katastrofy__Za_murami_Fukushimy,,ga.html

Oglądając te zdjęcia zastanawiam się, jakim cudem tam cokolwiek jeszcze działa.

Jestem też pełen podziwu dla ludzi, którzy tam pracują i poświęcają swoje zdrowie i życie.

20:01, radioalert
Link Komentarze (1) »
Jak zabezpieczyć się przed radioaktywną chmurą

 

!WAŻNE!Zaznaczam, że poniższy artykuł jest stworzony przezemnie osobiście, bez pomocy
osóbtrzecich. Nie odpowiadam za to jak zrozumiałeś i jak wykorzystasz te informacje
wpraktyce. Jeżeli kopiujesz ten tekst podaj adres: radioalert.blox.pl jak źródło.
Niewyrażam zgody na nieodpłatne wykorzystywanie części lub całości tych informacji
jakrównież nie odpowiadam za ich wiarygodność oraz to w jaki sposób wykorzystasz
tąwiedzę.!WAŻNE!

!WAŻNE!

Zaznaczam, że poniższy artykuł jest stworzony przezemnie osobiście, bez pomocy osób trzecich. Nie odpowiadam za to jak zrozumiałeś i jak wykorzystasz te informacje w praktyce. Jeżeli kopiujesz ten tekst podaj adres: radioalert.blox.pl jak źródło. Niewyrażam zgody na nieodpłatne wykorzystywanie części lub całości tych informacji jak również nie odpowiadam za ich wiarygodność oraz to w jaki sposób wykorzystasz tą wiedzę.

!WAŻNE!

 

 

Jak się przygotować?

 

Na początek trochę teorii.

Jak podaje Wikipedia: "Promieniowanie towarzyszące przemianom jądrowym (zarówno elektromagnetyczne jak i w postaci strumienia cząstek) przechodząc przez substancję ośrodka powoduje jonizację (wybijanie elektronów z atomów). Promieniowanie to, po przekroczeniu pewnego poziomu, ma szkodliwy wpływ na organizm ludzki. Pochłonięcie jego dużej dawki może spowodować chorobę popromienną."

 

Rozpad promieniotwórczy sprawia, że jądra atomowe emitują trzy rodzaje promieniowania:

1) alfa, które ma małą przenikalność i jest ono jest bardzo silnie pochłaniane. Już kilka centymetrów powietrza ochroni nas przed tym promieniowaniem (ochroniła by nas również kartka papieru). Ale zarówno naskórek człowieka jak i kartka papieru pochłaniają całkowicie promienie alfa. W przypadku pokarmów lub wdychanego powietrza promieniowanie alfa może być zabójcze. Kiedy radioaktywny materiał znajdzie się w ciele człowieka wytwarzane przez niego cząstki alfa bardzo silnie jonizują tkanki. Może prowadzić to do poważnych uszkodzeń i choroby popromiennej,

2) beta ten rodzaj promieniowania może być powstrzymany przez miedzianą blachę,

3) gamma jest to rodzaj promieniowania jonizującego i przenikliwego.

 

Co to dla nas oznacza?

Oznacza to nie więcej nie mniej niż to, że należy szczelnie odizolować się od środowiska w którym występuje skażenie. Obowiązuje zasada im grubsze i szczelniejsze tym lepsze.

Ponieważ głownie źródłem skażenia terenu i okolicy w której się znajdujesz będą radioaktywne pyły, które opadając będą powodować skażenie promieniotwórcze musisz się od nich jak najlepiej odizolować i to na jak najdłuższy czas. Musisz przygotować sobie miejsce w którym spędzisz conajmniej tydzień bez wychodzenia z niego. Ważne aby było w nim gdzie spać, jeść, załatwiać potrzeby fizjologiczne, mieć dostęp do informacji z zewnątrz za pośrednictwem (TV, Internetu, radia itd.).

Zwykle jeżeli nie dysponujesz jakimś bunkrem będziesz zmuszony rozlokować się w centrum mieszkania lub domu tak. Tak aby miejsce gdzie będziesz przebywać było jak najdalej do okien i drzwi.

Zakładamy, że nie masz mieszkania lub domu o ścianach grubych jak bunkier więc pasowało by się troszkę "uzbroić".

 

Potrzebujesz:

1) Materiały do izolowania powierzchni, które mają największą przepuszczalność, są  nieszczelne lub po prostu są cienkie.

Przydatne materiały to:

a) folia malarska (im grubsza tym lepiej),

b) taśma klejąca (szara lub inna, najmocniejsza kilka rolek),

c) taśma dwustronna,

d) kit do okien,

e) uszczelki do drzwi i okien,

f) akryl, uszczelniacz lub silikon budowlany, ew. sanitarny (najlepiej bezzapachowy),

g) gips, papier, pakuły, karton, ziemia, cegły, drewno i najlepiej płyty z ołowiu.

 

Zaczynamy od okien i drzwi. Oglądasz je krytycznie wokół mocowania w ścianie i sprawdzasz gdzie są szpary, ewentualne pęknięcia niewidoczne na pierwszy rzut oka itp. Akrylem zapełniasz dziury, uzupełniasz braki w tynku (jeżeli nie chcesz aby widoczne były Twoje poprawki przygotuj sobie farbę pod kolor okna lub tynku i po zaschnięciu uszczelnionych powierzchni pomaluj je na ten sam kolor co ściana lub framuga). Teraz bierzesz świeczkę lub zapalniczkę i za pomocą obserwacji ruchów płomienia sprawdzasz, czy nadal przez zabezpieczone przez Ciebie otwory nie dostaje się powietrze. Następnie zabieramy się za drzwi i okna. Zakładam, że w przyszłości jeszcze chcesz z nich korzystać więc uszczelniamy wokół uszczelkami zrywanymi na samoprzylepnej taśmie (cena za metr dwuczęściowej uszczelki to 1,70 - 1,80 zł). Jeżeli masz stare okna drewniane możesz kitem do okien oblepić jeszcze raz wokół szybę na zewnątrz i od wewnątrz.

Sprawdzenie szczelności metodą "na świeczkę" możemy zrobić po wykonaniu obu opisanych przezemnie powyżej czynności.Przechodzimy teraz do systemów wentylacji pomieszczenia. Ważne jest aby w przypadku uszczelniania łazienki w której mamy piecyk gazowy, zrezygnować z korzystania z ciepłej wody podgrzewanej właśnie tym piecem, ponieważ w dobrze uszczelnionej łazience ryzyko zatrucia tlenkiem węgla murowane.

Sprawdzamy kratki wentylacyjne i sprawdzamy, które z nich mają bezpośrednie połączenie z powietrzem z zewnątrz, następnie zaznaczamy je sobie, mierzymy je i zapisujemy ich wymiary. Następnie, jeżeli jeszcze mamy czas przed pojawieniem się opadu, udajemy się do sklepu motoryzacyjnego i kupujemy filtry powietrza (takie jak do samochodu), które odpowiadają naszym wymiarom (mogą być troszkę większe). Przykładowo do kratki w bloku pasuje filtr powietrza z Cinquecento (cena około 8,50 zł). Filtr staramy się umieścić wewnątrz  kratki (jak najgłębiej) i jak najszczelniej. Jeżeli nie uda nam się zdobyć/zamontować filtra kratkę wentylacyjną szczelnie zabezpieczamy folia malarską (składamy kilka razy na grubość) oraz taśmą klejącą lub klejem, ewentualnie akrylem, silikonem itp. Ważne żeby było szczelne. Jeżeli chcemy zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa izolujemy się od środowiska jak najgrubszą warstwą i do tego przydać się nam mogą wymienione przezemnie powyżej materiały. Okna z zewnątrz jak i od środka można zabezpieczyć dodatkowo folią malarską a następnie dodatkowymi warstwami najróżniejszych materiałów, które zredukują przenikanie (najlepszy byłby oczywiście ołów).

2) Zapasy żywności

Żywność dobierz tak aby wystarczyła Ci ona na minimum tydzień. Oceń ile średnio dziennie zjadasz i pomnóż to razy 1,5. Jak się siedzi w jednym miejscu i się nudzi to zwykle człowiek je więcej. Wodę na potrzeby jednej osoby oblicz na minimum 5-8 l dziennie. Nie zaszkodzi Ci jej większa ilość. Kupuj produkty, które mają jak najdłuższe daty ważności (nie wiesz ile czasu spędzisz w schronieniu), łatwo się je przyrządza, mało się z nich brudzi i zostaje mało odpadków,  których trzeba się pozbyć. Najlepsze są zupy w proszku, produkty do których  przygotowania wystarczy woda, produkty puszkowane (zawarta w nich żywność trudniej ulegnie skażeniu i mniejszy poziom promieniowania zaabsorbuje). Jeżeli będziesz kupował produkty dla większej ilości osób uwzględnij ich potrzeby oraz sprawdź czy ktoś z nich nie jest na coś uczulony. Najlepiej zrobić listę zapotrzebowania i uzgodnić ją razem. Na wszelki wypadek dolicz 10% więcej do tego co chcesz kupić. Jeżeli kupisz produkty, które dłużej wytrzymują możesz je zużyć w późniejszym czasie nawet jeżeli zagrożenie minie. Ważne aby zabezpieczyć je odpowiednio przed zepsuciem się.

Staraj się składować żywność tak aby nie znajdowała się w pobliżu elementów wentylacji, środków chemicznych oraz miejsc gdzie będą przejścia. Nie zaszkodzi jeżeli dodatkowo ją zabezpieczysz termicznie. Ważne jest także aby przygotować szczelny i dość duży pojemnik na odpadki. Zużytą wodę można wykorzystać do spłukiwania nieczystości w WC (jeżeli oczywiście będziesz mieć do niego dostęp).

 

3) Energia elektryczna i oświetlenie

Sprawdź jakie masz w domu urządzenia elektryczne z których będziesz korzystać i oceń,które są Ci niezbędne. Jeżeli nie masz to kup przynajmniej jedną latarkę i zapas baterii. Oświetlenie, które będzie wykorzystywane w środku wyposaż w żarówki energooszczędne aby zmniejszyć poziom nagrzewania się powietrza (chyba, że zależy Ci na tym aby było cieplej to spokojnie montuj 100 W). Weź pod uwagę to czy będziesz korzystał z akumulatora aby dostarczyć prąd do oświetlenia czy może z sieci zewnętrznej. Tak czy inaczej zorganizuj awaryjne źródło zasilania w postaci drugiego akumulatora oraz zapasu baterii. Przydadzą się również świeczki, lampy naftowe i zapałki (pamiętaj jednak, żeby obchodzić się z nimi ostrożnie bo mogą spowodować pożar!).

 

4) Leki, przybory kosmetyczne, środków do higieny osobistej

Możliwe, że będziesz musiał zrezygnować z wody bieżącej dostępnej w kranie ze względu na to, że będzie ona skażona. Pół biedy jeżeli korzystasz z podziemnego źródła. Jednak i tak jakieś ryzyko istnieje. Dobrze więc będzie podczas zaopatrzania się w wodę przeliczyć ile litrów więcej potrzebne Ci będzie do utrzymania codziennej higieny i czystości w Twoim schronieniu. Zakup leki, które są Ci niezbędne oraz dodatkowo wyposaż się w preparaty z jodem i witaminę D (jeżeli całkowicie odizolujesz się od zewnętrznego świata zacznie po pewnym czasie zaczniesz tęsknić za słońcem). Do higieny możesz wykorzystać tzw. suchy szampon do włosów (dostępny w drogerii za ok. 16 zł) oraz nawilżane chusteczki dla dzieci i niemowlaków. Ograniczysz w ten sposób zużycie wody. Jeżeli uważasz jednak masz na tyle wody to nie rezygnuj z kąpieli, napewno wdzięczni za to będą Twoi współlokatorzy którymi będziesz dzielić pomieszczenie. Nie zapomnij o wyposażeniu się w odpowiednią ilość papieru toaletowego i ręczników papierowych, które pomagają utrzymać czystość. Jeżeli nie będziesz miał dostępu do WC musisz przygotować sobie jednorazowe, szczelne pojemniki na odchody, których potem będzie trzeba się pozbyć. Dla pewności nie składuj ich w pobliżu jedzenia ani miejsa gdzie będziesz dłużej przebywać. Możesz przeznaczyć na nie osobną skrzynkę lub duże wiadro.

5) Czyste ubrania, pościel, koce, zabezpieczenie przed zimnem i inne.

Zwykle zdarza się tak, że podczas występowania opadu radioaktywnego pojawia się ochłodzenia klimatu. Jeżeli będziesz narażony na niską temperaturę przygotuj sobie ciepłą odzież i ogrzewanie ( w sprzedaży dostępne są chemiczne ogrzewacze, które umieszczone w okolicy serca rozgrzewają krążącą po ciele krew i ratują przed zimnem). Powodu przygotowania czystych ubrań i pościeli nie trzeba chyba podawać. Weź książki, gry planszowe, karty, bierki, szachy co tylko się przyda aby zwalczyć nudę.

6) Dostęp do informacji z zewnątrz

Jeżeli dysponujesz licznikiem Geigera to nie zapomnij go ze sobą zabrać do schronienia. Wyposaż go także w odpowiedni zapas prądu (baterie, ładowarkę). Zabierz również komputer osobisty lub laptopa z dostępem do Internetu (postaraj się o dobrą wentylację dla tych urządzeń i staraj się korzystać z nich tylko w ramach potrzeb, nie muszą pracować bez przerwy nawet jak śpisz). Telefon komórkowy naładuj i w razie potrzeby wyposaż się w drugą baterię do niego. Sprawdź czy masz zasięg w schronieniu. Szukający "sieci" telefon traci więcej energii. Jeżeli nie potrzebujesz komórki również wyłącz ją. Oszczędzaj prąd maksymalnie ile się da. Nie wiesz ile spędzisz czasu w zamknięciu. Umów się z sąsiadem do którego masz zaufanie, że jeżeli czegoś się dowie to da Ci znać i w jaki sposób to zrobi. Ustalcie sygnał (np. ilość puknięć w drzwi), który oznacza" "jest bezpiecznie można wyjść".

Na dziś to tyle. Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musieć ukrywać się przed takim zagrożeniem.

 

Powodzenia i dużo zdrowia.

Radioalert

 

Loading