RSS
wtorek, 22 marca 2011
Aktualizacja

Zaktualizowane zostały Linki w prawej szpalcie.

Polecam przeglądnięcie danych z informacjami o radioaktywności w Japonii (cześć z nich jest cenzurowana od momentu wybuchu) oraz Black Cats System z USA.

15:51, radioalert
Link Dodaj komentarz »
1600 razy przekroczone promieniowanie w Fukushimie i Niemi

"Promieniowania w okolicach miasta Niemi i w elektrowni Fukushima 1600 razy przekracza normę. Są to dane uzyskane przez specjalistów MAEA w promieniu od 16 do 58 kilometrów od awaryjnej elektrowni Fukushima. Agencja Kyodo poinformowała także, że zawartość jodu radioaktywnego w próbkach wody morskiej w rejonie elektrowni przekracza normę 127 razy, a cezu – 25 razy. Specjaliści jednak twierdzą, że stężenie promieniowania nie stwarza zagrożenia dla zdrowia."

Źródło: http://polish.ruvr.ru/2011/03/22/47794460.html

To jest chyba jakiś żart albo naiwne kłamstwo, jod o 127 a cez o 25 razy przekroczona norma i twierdzą, że nie ma zagrożenia dla zdrowia. Po co w takim razi jest norma dopuszczalnej ilości cezu i jodu radioaktywnego (pomijając fakt, że najmniejsza ilość jodu ląduje w naszej tarczycy)?

Rosja - Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych wycofuje z Japonii rosyjskich ratowników

Rosyjscy ratownicy kończą akcję poszukiwawczo-ratunkową w Japonii. Pierwsza grupa dalekowschodnich ratowników wyleciała z Tokio do Chabarowska. Jak poinformowała agencję RIA Nowosti służba prasowa dalekowschodniego centrum Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji, na pokładzie samolotu znajduje się około 50 dalekowschodnich ratowników. Najtrudniejszy okres likwidacji skutków trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii dobiegł końca, a sytuacja wraca do normy. W związku z tym Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych przystąpiło do wycofania grupy rosyjskich ratowników, zaznaczyli przedstawiciele służby prasowej. W Japonii pracowało ponad 160 ratowników z Rosji.

Źródło: http://polish.ruvr.ru/2011/03/22/47790555.html

Dodatkowa oferta tajwańskiego restauratora

Klient się boi, że jedzenie w restauracji może być napromieniowane? Jeden z lokali na Tajwanie znalazł na to sposób. Oferuje możliwość zmierzenia radiacji w zamawianych daniach przed ich spożyciem.

Źródło: http://www.tvn24.pl/0,11175,1696542,,,zmierz-radiacje--zanim-zjesz,raport_wiadomosc.html

15:20, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Rząd japoński przyznawał, że sytuacja w Fukushimie jest w dalszym ciągu "wyjątkowo napięta".

Do wszystkich sześciu reaktorów japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I doprowadzono zewnętrzne zasilanie w energię elektryczną. Ma umożliwić ponowne uruchomienie układów chłodzenia reaktorów - poinformowała agencja Kyodo. Wysoka temperatura i dym utrudniają jednak pracę ekip ratowniczych przy wraku elektrowni, zniszczonej przez trzęsienie ziemi i falę tsunami. Rząd japoński przyznawał, że sytuacja w Fukushimie jest w dalszym ciągu "wyjątkowo napięta".

Źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1696617,0,1,sytuacja-w-fukushimie-wyjatkowo-napieta,wiadomosc.html

Fatalne błędy konstrukcyjne

Japończycy przyznają się, że elektrownia była projektowana w oparciu o założenia, że wstrząsy nie przekroczą 8,3 st. w skali Richtera. 11 marca wstrząs miał moc 9 w st. w skali Richtera.

Jak podaje TVN 24: "Fala tsunami, która uderzyła w elektrownię Fukushima, była aż dwukrotnie wyższa niż przewidywali projektanci siłowni. Elektrownia miała prawo nie wytrzymać takiego uderzenia."

Źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1696635,0,1,fala-tsunami-okazala-sie-dwa-razy-za-wysoka,wiadomosc.html

Para wydobywa się ze zbiornika z paliwem jądrowym

"Wydaje się, że biały dym, który pojawił się nad reaktorem numer 2 w elektrowni Fukushima to para wydobywająca się z basenu z wypalonym paliwem jądrowym - powiedział szef Japońskiej Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego."

Źródło:http://www.tvn24.pl/-1,1696617,0,1,zbiornik-z-paliwem-jadrowym-paruje,wiadomosc.html

Promieniowanie przekracza 1600 razy normalny poziom

W odległości 20 km od elektrowni atomowej Fukushima I, gdzie doszło do katastrofy, promieniowanie przekracza 1600 razy normalny poziom - podała we wtorek nad ranem Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA)

Jak poinformowała agencja Kyodo, z bloku trzeciego wydobywa się biały dym, a z bloku drugiego - obłoki białej pary. Już w poniedziałek z bloku drugiego wydobywała się para, a z trzeciego - szary dym, które jednak do wieczora zniknęły.Ekipy techniczne, które ze względów bezpieczeństwa zostały wcześniej wycofane z siłowni, we wtorek rano powróciły do pracy, gdyż spadł poziom radiacji w elektrowni - poinformowała i uspokajała zarządzająca nią spółka Tepco.Głównym zadaniem ekip technicznych będzie doprowadzenie zasilania do wewnętrznych systemów chłodzenia. Nadal uszkodzone reaktory będą polewane wodą. Ich schłodzenie jest zasadniczym warunkiem opanowania sytuacji w elektrowni.Tymczasem telewizja NHK podała informację o silnym skażeniu radioaktywnym wody morskiej na wschodnim wybrzeżu, w pobliżu elektrowni Fukushima. Jeszcze bardziej alarmujące są doniesienia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), która podała, że w mieście Namie (w prefekturze Fukushima) odnotowano promieniowanie na poziomie 161 mikrosiwertów na godzinę

Jak poinformowała agencja Kyodo, z bloku trzeciego wydobywa się biały dym, a z bloku drugiego - obłoki białej pary. Już w poniedziałek z bloku drugiego wydobywała się para, a z trzeciego - szary dym, które jednak do wieczora zniknęły.
Ekipy techniczne, które ze względów bezpieczeństwa zostały wcześniej wycofane z siłowni, we wtorek rano powróciły do pracy, gdyż spadł poziom radiacji w elektrowni - poinformowała i uspokajała zarządzająca nią spółka Tepco.
Głównym zadaniem ekip technicznych będzie doprowadzenie zasilania do wewnętrznych systemów chłodzenia. Nadal uszkodzone reaktory będą polewane wodą. Ich schłodzenie jest zasadniczym warunkiem opanowania sytuacji w elektrowni.
Japoński minister obrony Toshimi Kitazawa powiedział, że dym wydobywa się z trzeciego reaktora i może mieć źródło w płonących fragmentach instalacji, zaś obłoki pary tworzą się w drugim reaktorze, prawdopodobnie za sprawą znajdującej się w nim gorącej wody.
Tymczasem telewizja NHK podała informację o silnym skażeniu radioaktywnym wody morskiej na wschodnim wybrzeżu, w pobliżu elektrowni Fukushima. Jeszcze bardziej alarmujące są doniesienia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), która podała, że w mieście Namie (w prefekturze Fukushima) odnotowano promieniowanie na poziomie 161 mikrosiwertów na godzinęJak poinformowała agencja Kyodo, z bloku trzeciego wydobywa się biały dym, a z bloku drugiego - obłoki białej pary. Już w poniedziałek z bloku drugiego wydobywała się para, a z trzeciego - szary dym, które jednak do wieczora zniknęły.Ekipy techniczne, które ze względów bezpieczeństwa zostały wcześniej wycofane z siłowni, we wtorek rano powróciły do pracy, gdyż spadł poziom radiacji w elektrowni - poinformowała i uspokajała zarządzająca nią spółka Tepco.Głównym zadaniem ekip technicznych będzie doprowadzenie zasilania do wewnętrznych systemów chłodzenia. Nadal uszkodzone reaktory będą polewane wodą. Ich schłodzenie jest zasadniczym warunkiem opanowania sytuacji w elektrowni.Tymczasem telewizja NHK podała informację o silnym skażeniu radioaktywnym wody morskiej na wschodnim wybrzeżu, w pobliżu elektrowni Fukushima. Jeszcze bardziej alarmujące są doniesienia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), która podała, że w mieście Namie (w prefekturze Fukushima) odnotowano promieniowanie na poziomie 161 mikrosiwertów na godzinę
Jak poinformowała agencja Kyodo, z bloku trzeciego wydobywa się biały dym, a z bloku drugiego - obłoki białej pary. Już w poniedziałek z bloku drugiego wydobywała się para, a z trzeciego - szary dym, które jednak do wieczora zniknęły.
Ekipy techniczne, które ze względów bezpieczeństwa zostały wcześniej wycofane z siłowni, we wtorek rano powróciły do pracy, gdyż spadł poziom radiacji w elektrowni - poinformowała i uspokajała zarządzająca nią spółka Tepco.
Głównym zadaniem ekip technicznych będzie doprowadzenie zasilania do wewnętrznych systemów chłodzenia. Nadal uszkodzone reaktory będą polewane wodą. Ich schłodzenie jest zasadniczym warunkiem opanowania sytuacji w elektrowni.
Japoński minister obrony Toshimi Kitazawa powiedział, że dym wydobywa się z trzeciego reaktora i może mieć źródło w płonących fragmentach instalacji, zaś obłoki pary tworzą się w drugim reaktorze, prawdopodobnie za sprawą znajdującej się w nim gorącej wody.
Tymczasem telewizja NHK podała informację o silnym skażeniu radioaktywnym wody morskiej na wschodnim wybrzeżu, w pobliżu elektrowni Fukushima. Jeszcze bardziej alarmujące są doniesienia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), która podała, że w mieście Namie (w prefekturze Fukushima) odnotowano promieniowanie na poziomie 161 mikrosiwertów na godzinę.
07:31, radioalert
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 marca 2011
Zmiana w poziomie radiacji w elektrowni Fukushima I jest niewielka - zapewniła Japońska Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego

 

Zmiana w poziomie radiacji w elektrowni Fukushima I jest niewielka - zapewniła Japońska Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego. Wcześniej agencje poinformowały, że pracownicy elektrowni są ewakuowani z budynku, w którym mieści się reaktor nr 3. Nad budynkiem pojawił się szary dym. Według rzecznika TEPCO, Hiroshi Aizawy, na którego powołuje się agencja AP, dym wydobywał się z basenu ze zużytymi prętami paliwowymi.
- O godzinie 15.55 (godzina 7.55 czasu polskiego) otrzymaliśmy raport z centrali, z którego wynikało, że z dachu reaktora nr 3 wydobywa się szary dym. Nakazaliśmy ewakuację pracowników, którzy znajdowali się w pobliżu reaktora - poinformował operator.
Według rzecznika TEPCO, Hiroshi Aizawy, na którego powołuje się agencja AP, dym wydobywał się z basenu ze zużytymi prętami paliwowymi. Wcześniej Japońska Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego podawała, że w reaktorze nr 3 "rośnie ciśnienie". To pierwszy poważny wypadek w siłowni od przeszło tygodnia - zauważa agencja AFP.

"Zmiana w poziomie radiacji w elektrowni Fukushima I jest niewielka - zapewniła Japońska Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego. Wcześniej agencje poinformowały, że pracownicy elektrowni są ewakuowani z budynku, w którym mieści się reaktor nr 3. Nad budynkiem pojawił się szary dym. Według rzecznika TEPCO, Hiroshi Aizawy, na którego powołuje się agencja AP, dym wydobywał się z basenu ze zużytymi prętami paliwowymi.

- O godzinie 15.55 (godzina 7.55 czasu polskiego) otrzymaliśmy raport z centrali, z którego wynikało, że z dachu reaktora nr 3 wydobywa się szary dym. Nakazaliśmy ewakuację pracowników, którzy znajdowali się w pobliżu reaktora - poinformował operator.

Według rzecznika TEPCO, Hiroshi Aizawy, na którego powołuje się agencja AP, dym wydobywał się z basenu ze zużytymi prętami paliwowymi. Wcześniej Japońska Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego podawała, że w reaktorze nr 3 "rośnie ciśnienie". To pierwszy poważny wypadek w siłowni od przeszło tygodnia - zauważa agencja AFP."

Źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1696506,0,1,dym-nad-reaktorem-numer-3-pracownicy-ewakuowani,wiadomosc.html

Pytanie jaka dla Japończyków zmiana określona może zostać jako niewielka?

 

11:14, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Informacje o poziomie radioaktywności na wyspie Japonii

Szwajcarzy dysponują pomiarami radioaktywności na wyspie Japonii z dnia 19.03.2011.

 

Link tutaj: https://www.naz.ch/de/downloads/Maximale_ODL_ganzeJapan_19032011_0900.pdf

darmowy hosting obrazków

Loading