RSS
czwartek, 30 czerwca 2011
Rząd Japonii planuje przeznaczyć 20 mln jenów na dodatkowe systemy monitoringu promieniowania

Rząd ma zamiar przeznaczyć ponad 20 miliardów jenów drugi dodatkowy budżet dla roku podatkowym 2011 w celu zwiększenia krajowego systemu monitorowania promieniowania, źródła powiedział.

Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii w obliczu kryzysu powstałego po wypadkach w elektrowni Fukushima podjęło decyzję o rozszertzeniu istniejącego systemu i dokładne monitorowanie rozprzestrzeniania się substancji promieniotwórczych, wpływ kierunku wiatru i opadów deszczu.

Więcej: Japan Times

Straciłeś uprawy przez EHEC? Możesz domagać się odszkodowania.

"Straciłeś uprawy warzyw przez epidemię EHEC i chcesz przekazać swoje zniszczone zbiory na pasze albo na cele charytatywne? Masz czas do końca miesiąca, żeby powiadomić o tym Agencję Rynku Rolnego. Możesz też domagać się odszkodowania. Na wnioski Agencja czeka do 11 lipca.

Do tej pory polscy rolnicy złożyli wnioski o rekompensaty w wysokości ponad 56 milionów euro. Komisja Europejska przeznaczyła w sumie na ten cel 210 milionów euro.  Według ministra rolnictwa Marka Sawickiego ta kwota pokrywa tylko 20 proc. strat.
Agencja będzie wypłacać pieniądze do połowy października."

Więcej: http://www.zetnews.pl/Raporty/Skazenie-EHEC/Wiadomosci/Rekompensaty-dla-rolnikow-za-EHEC

Uwaga!. Dziś będą utrudnienia w Warszawie. Chcesz dowiedzieć się więcej dzwoń pod numer (22) 60-38-038

"Od godz. 11 do 17 mieszkańcy stolicy powinni liczyć się z utrudnieniami. Demonstracje w Warszawie zapowiedziało kilkadziesiąt tysięcy osób z całego kraju. Związkowcy przejdą ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Wiejską przed gmach Sejmu. Potem przemaszerują przed budynek kancelarii premiera.

W drodze do stolicy są już m.in. związkowcy ze Śląska. Jesteśmy nastawieni pokojowo. To zależy od drugiej strony. To jest desperacja. Podwyżek nie ma, za to coraz więcej zwolnień. Trzeba przeciwko temu zaprotestować. Każdy się w pracy boi odezwać, jak jest nas więcej to już ten strach jest mniejszy- mówili związkowcy reporterowi RMF FM.
Informacje o utrudnieniach w Warszawie można uzyskać pod numerem policyjnej infolinii 22 60-38-038. Numer czynny będzie od godz 8 do 18."

Więcej: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-kilkadziesiat-tysiecy-zwiazkowcow-jedzie-na-warszawe,nId,347774

07:45, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Czy Litwini nas nie lubią?

"Litewska telewizja LNK, pokaże program zatytułowany "A gdyby tak Litwin wystrzelał całą polską wieś?". Dziś zaplanowano emisję. Dokładnie wtedy kiedy do Wilna przyjedzie szef MSZ Radosław Sikorski. Ta sama telewizja wcześniej pokazała sceny zrywania tabliczki z polską nazwą ulicy.
Telewizja planuje emisję w ramach cyklu audycji pt. "Wydarzenia, które wstrząsnęły Litwą". Program będzie przypominał wydarzenia sprzed 13 lat, ze wsi Draucziai rejonu święciańskiego na Wileńszczyźnie. 58-letni Leonard Zawistonowicz, Polak mieszkający na Litwie, zastrzelił wtedy ośmiu mieszkańców, którzy byli Litwinami. Biegli orzekli, że mężczyzna Zawistonowicz był niepoczytalny. Autorzy programu telewizyjnego sugerują, że Zawistonowicz dokonał morderstwa na tle narodowościowym.
Jesteśmy mocno zaniepokojeni tą publikacją i zapowiedzią programu. Jest to bardzo dziwaczny i daleki od przyjaźni krok w dniu, w którym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski będzie w Wilnie - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki."

Więcej: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-nowy-program-w-litewskiej-tv-a-gdyby-tak-litwin-wystrzelal,nId,347775

07:40, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Uwaga. Dziś odbędą się manifestacje w Warszawie!

"W czwartek w Warszawie protestować będą związkowcy z "Solidarności". Przejdą ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Wiejską przed gmach Sejmu. Potem przemaszerują przed budynek kancelarii premiera. Od godz. 11 do 17 mieszkańcy stolicy powinni liczyć się z utrudnieniami.

Ruchem na ulicach kierować będą policjanci. Podczas demonstracji ma zagrać Paweł Kukiz z zespołem Piersi. Koncert zaplanowano na Placu Piłsudskiego ok. godz. 12.
Do warszawy wybiera się m.in. osiem tysięcy związkowców ze Śląska. W czwartek w stolicy będą się domagać podwyżek i skutecznej walki z bezrobociem.
W rozmowie z reporterem RMF FM zapewniaj, że wezmą ze sobą jedynie transparenty, trąbki i flagi.
Jak podkreślają nie ma mowy o petardach, śrubach i paleniu opon. Happening, a nie te standardowe, źle kojarzące się palące opony. Jeżeli ktoś ma na myśli, że możemy zrobić powtórkę z tego co się w Grecji dzieje, to na pewno czegoś takiego nie będzie - zapewniają związkowcy."

Więcej: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zwiazkowcy-jada-na-warszawe,nId,347750

"Takiego protestu związkowców Warszawa nie widziała od lat. Do stolicy ma przyjechać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Będą walczyć o mniejszą akcyzę na paliwo i podniesienie płacy minimalnej. Tłumnie stawią się też kibice Lechii Gdańsk.

Manifestacje w Warszawie szykują m.in działacze ze Stoczni Gdańskiej, Stoczni Marynarki Wojennej, ale też kibice Lechii Gdańsk.  Z Trójmiasta wyjedzie w sumie 37 autokarów
Jednym z 37 związkowych autokarów pojadą kibice Lechii Gdańsk."Niektórzy są działaczami Solidarności i mają do tego prawo" -tłumaczy szef zarządu regionu Solidarności Krzysztof Dośla.

Ale sympatycy Lechii jadą nie tylko, żeby wesprzeć związkowców w walce o wyższą płace minimalną. Mają też własne postulaty. Będą domagać się zniesienia, absurdalnego ich zdaniem, zakazu udziału kibiców w meczach wyjazdowych. Fani gdańskiej drużyny zaznaczają, że tutaj nie chodzi o politykę. Choć znani są z udziału w wielu podobnych protestach. W kwietniu na budynku Solidarności w Gdańsku wywiesili kontrowersyjny plakat, porównujący zbrodnię katyńską do katastrofy smoleńskiej."

Więcej: http://www.zetnews.pl/Polska/Wiadomosci/Z-postulatami-do-Warszawy.-Zwiazkowcy-i-kibice/07:39, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Sąd w Nowym Jorku skazał trzech mężczyzn na kary 25 lat więzienia za przygotowywanie zamachu na nowojorską synagogę

"Sąd w Nowym Jorku skazał trzech mężczyzn na kary 25 lat więzienia za przygotowywanie zamachu na nowojorską synagogę i ataków na amerykańskie samoloty wojskowe. Mężczyźni zostali aresztowani przez FBI, podczas rozpoczętej dwa lata temu operacji antyterrorystycznej.
Niedoszli zamachowcy zamierzali wysadzić w powietrze synagogę w Nowym Jorku, a także strącać amerykańskie samoloty wojskowe. Wpadli podczas kontrolowanego przez FBI zakupu materiałów wybuchowych.
Wcześniej mężczyźni kupili od podającego się za handlarza bronią agenta FBI rakiety ziemia-powietrze, a właściwie ich atrapy. Broń chcieli wykorzystać do ataków na samoloty. Sędzia Colleen McMahon powiedziała, że głównym motywem działania oskarżonych była nienawiść do Żydów, a surowa kara 25 lat więzienia jest jak najbardziej uzasadniona."

Więcej: http://www.rmf24.pl/news-usa-25-lat-wiezienia-za-przygotowywanie-ataku-na-synagoge,nId,347773

Tagi: USA
07:28, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Kolejne trzęsienie ziemi w Japonii. 5,4 w skali Richtera.

"Trzęsienie ziemi o sile 5,4 stopnia w skali Richtera zarejestrowano w czwartek rano w środkowej części Japonii - poinformowała japońska agencja meteorologiczna. Siedem osób zostało niegroźnie rannych.
Epicentrum wstrząsów znajdowało się w prefekturze Nagano, ponad 120 km na północny-zachód od Tokio, zaś ich ognisko na głębokości czterech kilometrów. Władze nie wydały ostrzeżenia przed tsunami.
Trzęsienie nie spowodowało poważniejszych zniszczeń. Nikt też nie zginął. Co najmniej siedem osób zostało rannych. Obrażenia nie są jednak groźne. Spowodowały je spadające przedmioty.
Japonia jest położona na obszarze szczególnie narażonym na wstrząsy tektoniczne.
11 marca tego roku trzęsienie o sile ponad 9 stopni nawiedziło północno-wschodnią część kraju. Spowodowało także katastrofalne w skutkach tsunami. Bilans kataklizmu to 23 tysiące zabitych i zaginionych. Straty materialne szacuje się na ponad 200 miliardów dolarów."

Więcej: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-w-japonii-zatrzesla-sie-ziemia,nId,347763

Laboratorium w Los Alamos w USA zamknięte z powodu pożarów.Substancje promieniotwórcze są dobrze zabezpieczone

"Centrum badawcze w Los Alamos w Stanach Zjednoczonych zostało zamknięte z powodu pożarów szalejących dookoła laboratorium. To właśnie tam w czasie II Wojny Światowej powstały pierwsze na świecie bomby atomowe. Władze zapewniają, że na razie wszystko jest pod kontrolą.
 
Nie doszło do żadnego skażenia. Substancje promieniotwórcze są dobrze zabezpieczone - podkreślił przedstawiciel centrum badawczego, które zatrudnia 12 tysięcy ludzi. Strażacy zapewniają, że robią wszystko, by płomienie nie dostały się na teren zakładu.
Na miejsce skierowano dodatkowe zastępy straży pożarnej i wojska. Ilość sił jest jednak mocno ograniczona. W tej chwili pożary szaleją w trzynastu stanach. Największe w Arizonie i Nowym Meksyku."

Więcej: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-zamknieto-laboratorium-w-ktorym-powstaly-pierwsze-bomby,nId,347593

07:20, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Ostrzeżenie. Rzeki na Śląsku mogą przekroczyć stan alarmowy

"W nocy z czwartku na piątek w województwie śląskim będzie intensywnie padać. Opady mogą spowodować podniesienie stanu wód w zlewniach Olzy, Psiny, Rudej, Bierawki i Kłodnicy. Lokalnie poziom wody może wzrosnąć nawet o metr - ostrzega IMiGW."

Więcej: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-na-slasku-rzeki-moga-przekroczyc-stan-alarmowy,nId,347737

07:17, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Komunikat prasowy po zakończeniu forum na temat awarii elektrowni Fukushima: wnioski i propozycje w Paryżu.

"8 czerwca 2011 odbyło się w Paryżu spotkanie pod nazwą "Forum na temat awarii elektrowni Fukushima: wnioski i propozycje". Na spotkaniu tym Polskę reprezentował p.Maciej Jurkowski, wiceprezes Państwowej Agencji Atomistyki.

Poniżej zamieszczamy tłumaczenie komunikatu prasowego, który został opublikowany po zakończeniu Forum.

Organy dozorowe decydują o dalszych działaniach podjętych w następstwie awarii elektrowni Fukushima Dai-ichi
Organy dozorowe państw G8, państw członkowskich Agencji Energii Jądrowej (NEA) OECD i państw stowarzyszonych, w tym Brazylii, Indii, Rumunii, Afryki Południowej oraz Ukrainy spotkały się w Paryżu, aby omówić wnioski i wiedzę płynącą z doświadczenia awarii elektrowni jądrowej Fukushima oraz aby podjąć decyzje dotyczące dalszych działań na płaszczyźnie międzynarodowej.

"Forum na temat awarii elektrowni Fukushima: wnioski i propozycje" stanowi ważny krok w międzynarodowych wysiłkach podejmowanych, aby dowiedzieć się jak najwięcej, podzielić się tą wiedzą z innymi i wynieść tyle ile się da z tej lekcji, jaką była awaria elektrowni Fukushima Daiichi. Podczas inauguracji Forum, Minister Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju, Transportu i Budownictwa Mieszkaniowego Francji, Pani Nathalie Kosciusko-Morizet, przedstawiła najważniejsze punkty działań uzgodnionych przez rządy 33 państw podczas Seminarium Ministerialnego, które odbyło się w siedzibie OECD 7. czerwca 2011 roku.

Według przedstawicieli władz Francji, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych, którzy współ-przewodniczyli obradom Forum: "Była to interesująca dyskusja na temat tego 'czego uczymy się' oraz 'jakie działania podejmujemy' w takiej sytuacji. Organy dozorowe podkreślają powagę sytuacji utrzymującą się w elektrowni Fukushima Daiichi oraz nieustające wysiłki podejmowane przez japońskie władze i samych pracowników elektrowni. Działania te będą dalej prowadzone a Forum skierowało naszą uwagę, jako władz dozorowych, na te najważniejsze kwestie i priorytety."

Uczestnicy Forum uzgodnili szereg priorytetów oraz zaleceń jeśli chodzi o kwestie wspólnej nauki, dzielenia się wiedzą i propozycjami oraz wdrażanie tego, co organy dozorowe dowiedziały się podczas obrad Forum. Pełen tekst dotyczący końcowych wniosków i rekomendacji zostanie udostępniony na stronie internetowej NEA (www.oecd-nea.org).

Najważniejsze punkty tego tekstu obejmują między innymi następujące sprawy:

Zgodnie z komunikatem szczytu G8 odbywającym się w Deauville w dniach 26-27 maja 2011 oraz Seminarium Ministerialnym, które miało miejsce w siedzibie OECD w dniu 7 czerwca 2011, organy dozoru jądrowego dążą do zapewnienia najwyższych poziomów bezpieczeństwa poprzez nieustającą poprawę bezpieczeństwa. W tym kontekście organy dozorowe pozostają w pełni zaangażowane w poszukiwanie sposobów mających na celu zapewnienie jeszcze bezpieczniejszego funkcjonowania już istniejących a także nowych reaktorów poprzez wykorzystanie wiedzy zdobytej podczas awarii Fukushima Daiichi.
W następstwie awarii elektrowni Fukushima Daiichi, wykonano lub są w trakcie przygotowania znaczące, dogłębne przeglądy i analizy bezpieczeństwa elektrowni jądrowych. Uczestnicy Forum zachęcają wszystkie organy dozorowe, odpowiedzialne za obiekty jądrowe, do wykonania podobnych przeglądów i analiz w jak najszybszym czasie.
Organy dozorowe będą nadal systematycznie pogłębiać niezbędną wiedzę, która potrzebna jest do przygotowania projektów elektrowni oraz opracowania działań po wystąpieniu awarii. Obszary priorytetowe obejmują: skrajne zdarzenia przyrodnicze oraz odporność na gwałtowne oddziaływania zewnętrzne, z uwzględnieniem koincydencji zagrożeń, cech projektu elektrowni oraz zdolności systemów bezpieczeństwa do przeciwstawiania się ciężkim awariom, natychmiastowe działania podejmowane we wczesnej fazie awarii oraz zdolności zarządzania sytuacją kryzysową, komunikowanie się w sytuacji kryzysowej, plany naprawy uszkodzeń elektrowni oraz wdrażanie tych planów.
Organy dozorowe będą nadal rozwijać współpracę w ramach Komitetu ds. Działań Dozoru Jądrowego (CNRA) Agencji Energii Jądrowej (NEA) w celu ulepszenia systemu ciągłego i rzetelnego informowania społeczeństwa i instytucji rządowych, zarówno w skali krajowej jak i międzynarodowej. Dodatkowo, organy dozorowe dokonają analizy adekwatności i przydatności narzędzi używanych obecnie do transparentnego i otwartego informowania społeczeństwa o stopniu zagrożenia spowodowanego awarią z wykorzystaniem skali INES, to jest wspólnego narzędzia, które zostało opracowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) oraz Agencję Energii Jądrowej OECD (NEA).
Organy dozorowe zwróciły uwagę również na konieczność wczesnego reagowania w procesie zarządzania podobnymi awariami.
Organy dozorowe podkreśliły, że główna odpowiedzialność za bezpieczeństwo jądrowe spoczywa na operatorach - posiadaczach zezwoleń i licencji. W związku z tym, przedstawiciele dozorów z radością przyjęli informację dotyczącą zobowiązań podjętych przez Światowe Stowarzyszenie Operatorów Jądrowych (WANO) oraz jego członków odnośnie do zwiększenia wysiłków w obszarze bezpieczeństwa jądrowego poprzez wzmożenie wzajemnych ocen i weryfikacji, transparentność i międzynarodową współpracę między operatorami.
Uznano, że NEA zapewnia skuteczną sieć ekspercką, której zadaniem jest koordynacja działań między organami dozorowymi krajów członkowskich NEA oraz państw stowarzyszonych oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk związanych z bezpieczeństwem jądrowym. Organy dozorowe zwróciły się z prośbą, aby stałe komitety techniczne NEA łącznie z Komitetem do Spraw Bezpieczeństwa Obiektów Jądrowych (CSNI) oraz Komitetem do Spraw Ochrony Radiologicznej i Zdrowia Publicznego (CRPPH), po zakończeniu tego Forum wykonały stosowne badania i analizy oraz podzieliły się wynikami swojej pracy na arenie międzynarodowej.
Organy dozorowe państw G8, państw członkowskich NEA oraz państw stowarzyszonych wyraziły swoje zobowiązanie i chęć kontynuowania wspólnej pracy w obszarze międzynarodowym. Uważają one, że obecna sytuacja, choć bardzo poważna, z czasem przyczyni się do wzmocnienia międzynarodowego bezpieczeństwa jądrowego. Konferencja ministerialna MAEA, mająca odbyć się pod koniec czerwca bieżącego roku, stanowi kolejny ważny krok na drodze do wzmocnienia globalnego bezpieczeństwa jądrowego."

Więcej: www.paa.gov.pl

Tagi: PAA
07:13, radioalert
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12
Loading