RSS
wtorek, 31 maja 2011
To nie Hiszpania jest źródłem zakażenia bakterią EHEC. Zaskakujące wyniki badań.

"Badania w laboratorium w niemieckim Münster wykazały, że bakteria EHEC znaleziona w zeszłym tygodniu na ogórkach z Hiszpanii to inny rodzaj pałeczek okrężnicy niż ten, który wywołał falę infekcji. Hiszpanie mają więc argument w ręku, by domagać się pieniędzy od Niemiec.
Pałeczki okrężnicy EHEC, obecne na dwóch z trzech badanych w hamburskim laboratorium ogórków z Andaluzji nie są jednakowe z bakteriami typu O104, które wyizolowano z próbek kału pobranych od pacjentów cierpiących na infekcję. A to oznacza, że źródło zakażeń nadal nie zostało zidentyfikowane.Naukowcy nie są w stanie określić źródła infekcji
Prawie cała Europa bojkotuje hiszpańskie warzywa i owoceOstrzeżenie przed ogórkami, ale też pomidorami, sałatą i bakłażanami z Hiszpanii sprawiło, że tamtejsza gospodarka w dziesiątkach milionów euro liczy swoje straty. Teraz okazało się, że równie dobrze można by oskarżyć dostawców z każdego innego kraju, bo naukowcy nie są w stanie określić źródła infekcji, co z kolei dla mieszkańców północnych Niemiec stanowi powód do większego niż dotąd strachu, bo już kompletnie nie wiadomo, z której strony grozi niebezpieczeństwo.Eurodeputowani chcą wyjaśnień ws. EHECZa tydzień w Parlamencie Europejskim będzie debata o bakterii Escherichia Coli - dowiedziała się korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska Borginon. Według jej źródeł eurodeputowani oczekują wyjaśnień od komisarza do spraw zdrowia. Uważają, że działania unijnych agend są w sprawie fali zachorowań zbyt opieszałe.W Niemczech zmarło 15 osóbW Hamburgu nadal rośnie liczba zakażonych EHEC, jak i przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS), który wywołują toksyny zjadliwego szczepu pałeczki okrężnicy. W szpitalach w Hamburgu przebywa 110 osób z HUS. W całych Niemczech zmarło 15 osób w związku zakażeniem bakterią i wystąpieniem HUS. O pierwszej ofierze śmiertelnej poinformowała też we wtorek Szwecja. W Niemczech liczba chorych, jak i podejrzeń infekcji sięga 1500. Najbardziej dotknięte falą zachorowań są północne regiony kraju.Naukowcy z kliniki uniwersyteckiej w Münster poinformowali, że opracowali nową metodę testów, która pozwoli znacznie szybciej niż dotychczas, bo już w ciągu kilku godzin wykryć obecność bakterii. Eksperci mają nadzieję, że ułatwi to poszukiwanie źródła choroby."

Więcej: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-to-nie-hiszpanskie-ogorki-sa-winne-fali-zachorowan-w,nId,343040

Już 15 osób nie żyje przez bakterię EHEC. Lidl w Hiszpanii wycofuje się ze sprzedaży ogórków

"Meksykańska nauczycielka otrzymała nagrodę za odwagę i opanowanie wykazane podczas strzelaniny. Kolejna osoba zmarła w Niemczech z powodu zarażenia bakterią EHEC. To już 15. zgon spowodowany skażoną żywnością w tym kraju. Wcześniej media poinformowały o pierwszym przypadku infekcji poza Niemcami - w Szwecji zmarła kobieta, do szpitala na oddział intensywnej terapii trafił natomiast Hiszpan. Oboje przebywali wcześniej w Niemczech.87-letnia Niemka zmarła we wtorek w Paderborn w północno-zachodnich Niemczech. To sprawia, że bilans ofiar śmiertelnych bakterii w Niemczech wzrósł do 15 osób. W całym kraju odnotowano dotąd 373 przypadki zarażenia EHEC.
Pojawiły się też informacje o pierwszym zgonie poza granicami Niemiec. W szpitalu w Szwecji zmarła obywatelka tego kraju. Wcześniej przebywała w Niemczech.
Do szpitala trafił też obywatel Hiszpanii. Lekarze badają teraz, czy rzeczywiście zaraził się EHEC. Skrót ten oznacza enterokrwotoczny szczep pałeczki okrężnicy (łac. Escherichia coli). EHEC może wywołać groźny dla życia zespół hemolityczno-mocznicowy, określany skrótem HUS (od anglojęzycznej nazwy haemolytic-uraemic syndrome), powodujący ostrą niewydolność nerek.
Według władz niemieckich jednym ze źródeł zakażenia bakterią mogły być importowane hiszpańskie ogórki, jednak do tej pory nie ma na to wystarczających dowodów.
Hiszpanie skarżą się, że z powodu podejrzeń dotyczących ogórków "prawie cala Europa" przestała kupować hiszpańskie owoce i warzywa. Zapytany na konferencji prasowej o kraje, które przestały kupować produkty w Hiszpanii, prezes Hiszpańskiej Federacji Producentów i Eksporterów Owoców i Warzyw Fepex Jorge Brotons powiedział: "Prawie cała Europa. Efekt domina dotyka wszystkie warzywa i owoce".
Dyrektor generalny Fepeksu Jose Maria Pozancos wymienił w pierwszym rzędzie "paprykę, sałatę, pomidory". Wyraził też zaniepokojenie "owocami pestkowymi, których sezon się zaczyna". -Zamówienia spadają z dnia na dzień, tak jakby w całej Europie obowiązywało zalecenie, by nie kupować hiszpańskich produktów - dodał. - Szacujemy straty na około 200 mln euro tygodniowo - powiedział.
Lidl wycofuje ogórki. Handlowcy tracą miliony
Przypadki zakażenia pałeczkami okrężnicy stwierdzono także w Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Austrii. W większości przypadków chorzy przebywali wcześniej w Niemczech. Źródła UE potwierdziły także dwa przypadki w Stanach Zjednoczonych, również u osób, które wróciły z Niemiec.
Sieć sklepów Lidl w Hiszpanii wycofała ze sprzedaży wszystkie ogórki, bez względu na ich miejsce pochodzenia.
Hiszpańska minister rolnictwa Rosa Aguilar zwróciła się do Niemiec o wyjaśnienia, jak transportowano i dystrybuowano w sklepach w Niemczech ogórki importowane z Hiszpanii. uspokajała klasę przedszkolaków, gdy za oknem latały kule. Nauczycielka nagrała całe wydarzenie i umieściła w internecie, gdzie szybko stało się przebojem.Do zdarzenia doszło w północnym stanie Meksyku Nuevo Leon. W starciu dwóch gangów na ulicy obok przedszkola zginęło pięć osób.
Gdy rozpoczęła się wymiana ognia, kobieta kazała dzieciom odejść od okien i położyć się na podłodze. Potem starała się podtrzymać dzieci na duchu. - Zaśpiewajmy piosenkę - powiedziała nauczycielka i sama zaintonowała przyśpiewkę. Część dzieci przyłączyła się do swojej opiekunki, jedna dziewczynka nawet się uśmiechnęła.
Po chwili, gdy na zewnątrz było słychać serie z broni maszynowej, dzieci śpiewały o czekoladzie padającej z nieba. Żadnemu z nich nic się nie stało.
Władze stanowe postanowiły nagrodzić nauczycielkę za opanowanie i odwagę. - Jestem bardzo zadowolona z moich dzieci, to one przez miłość dały mi odwagę do zachowania się w ten sposób - mówiła po otrzymaniu wyróżnienia Rivera Alanis."

Więcej: http://www.tvn24.pl/12691,1705041,0,1,kolejna-ofiara-smiertelna-skazonej-zywnosci,wiadomosc.html

Bohaterska nauczycielka. Dzieci śpiewały podczas strzelaniny

"Meksykańska nauczycielka otrzymała nagrodę za odwagę i opanowanie wykazane podczas strzelaniny. Martha Rivera Alanis uspokajała klasę przedszkolaków, gdy za oknem latały kule. Nauczycielka nagrała całe wydarzenie i umieściła w internecie, gdzie szybko stało się przebojem.Do zdarzenia doszło w północnym stanie Meksyku Nuevo Leon. W starciu dwóch gangów na ulicy obok przedszkola zginęło pięć osób.
Gdy rozpoczęła się wymiana ognia, kobieta kazała dzieciom odejść od okien i położyć się na podłodze. Potem starała się podtrzymać dzieci na duchu. - Zaśpiewajmy piosenkę - powiedziała nauczycielka i sama zaintonowała przyśpiewkę. Część dzieci przyłączyła się do swojej opiekunki, jedna dziewczynka nawet się uśmiechnęła.
Po chwili, gdy na zewnątrz było słychać serie z broni maszynowej, dzieci śpiewały o czekoladzie padającej z nieba. Żadnemu z nich nic się nie stało.
Władze stanowe postanowiły nagrodzić nauczycielkę za opanowanie i odwagę. - Jestem bardzo zadowolona z moich dzieci, to one przez miłość dały mi odwagę do zachowania się w ten sposób - mówiła po otrzymaniu wyróżnienia Rivera Alanis."

Więcej: http://www.tvn24.pl/-1,1705035,0,1,dzieci-spiewaly--a-na-zewnatrz-lataly-kule,wiadomosc.html

14:29, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Nowe biopaliwo już w Warszawie. Zobacz ekologiczne BIO85

"Pierwszy w Polsce dystrybutor z paliwem BIO85 został otwarty dziś w Warszawie. Ten rodzaj paliwa to mieszanka benzyny i bioetanolu, która jest bardziej ekologiczna i tańsza od tradycyjnego paliwa.BIO85 to benzyna bezołowiowa z domieszką od 70 do 85 proc. bioetanolu. Na świecie takie paliwo bardziej znane jest pod nazwą E85.
Jak podkreślają eksperci, jego produkcja i stosowanie powoduje znacznie mniejsze, niż w przypadku paliw konwencjonalnych, zanieczyszczenie powietrza. Co więcej BIO85 to paliwo dobrej jakości - jest używane np. w amerykańskich wyścigach Indycar i Daytona 500.
Nie bez znaczenia jest też cena nowego paliwa - za litr zapłacimy średnio 30 gr. mniej niż za E95. Jak jednak zauważa w rozmowie z tvn24.pl ekspert rynku paliw Andrzej Szcześniak, paliwo to ma mniejszą wartość energetyczną, więc przejedziemy na nim mniejszą liczbę kilometrów niż na tradycyjnej benzynie.
Od dziś BIO 85 można zatankować także w Warszawie na stacji Orlenu przy ul. Wawelskiej. Uroczystego otwarcia dystrybutora z nowym paliwem dokonał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Producenci podejmujący tego typu działania mogą liczyć na wsparcie rządu. W tym celu utworzony został Program Promocji Biopaliw i Biokomponentów - zaznaczył Pawlak. To jego resort w kwietniu wydał rozporządzenie dopuszczające BIO85 do obrotu. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami w Polsce można było stosować tylko dwa rodzaje biopaliw ciekłych - czysty ester oraz mieszankę estru z olejem napędowym.
Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec podkreślał, że rozpoczęcie pilotażowego programu sprzedaży BIO85 to z jednej strony wyjście naprzeciw wymaganiom Narodowego Celu Wskaźnikowego, a z drugiej - sposób na poszerzenie oferty produktowej. - W przyszłości ten rodzaj biopaliwa ma szansę wspierać naszą realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego, który nakłada na firmy paliwowe coraz bardziej restrykcyjne wymogi ilościowe dotyczące sprzedaży biokomponentów. Z drugiej strony branża motoryzacyjna jest coraz bardziej zainteresowana produktami przyjaznymi środowisku, które jednocześnie zapewniają pojazdom bardzo dobre osiągi. Cieszę się, że jesteśmy pierwszą firmą paliwową w Polsce, która wdraża ten innowacyjny produkt - zaznaczył.
Na razie BIO85 ma być dostępne tylko na stacji na Wawelskiej. Testowa sprzedaż paliwa potrwa do końca września. Jeśli zakończy się powodzeniem, Orlen rozważy rozszerzenie oferty na inne stacje.
Dlaczego BIO85 nie jest skazane na sukces? Problem w tym, że to paliwo może być stosowane jedynie w pojazdach wyposażonych w silniki typu Flexi Fuel lub specjalną instalację. Takie samochody mogą być tankowane zarówno tradycyjna benzyną, jak i BIO85. Sprzedaż aut z silnikiem Flexi Fueal prowadzi m.in. Ford, Volvo, Saab, Chevrolet czy Cadillac. Na razie ich popularność w naszym kraju jest jednak minimalna - rocznie sprzedaje się kilkadziesiąt sztuk. Dostęp do BIO85 może jednak zmienić ten stan rzeczy."

Więcej: http://www.tvn24.pl/-1,1705047,0,1,nowe-paliwo-_-tansze-i-bardziej-eko,wiadomosc.html

14:26, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Pierwsza ofiara śmiertelna zakażenia bakterią EHEC w Szwecji.

"W Szwecji zmarła kobieta zarażona bakterią EHEC. Jest to pierwszy śmiertelny przypadek tej infekcji poza Niemcami, gdzie choroba zabiła już 14 osób. Do szpitala na oddział intensywnej terapii trafił natomiast Hiszpan, który 10 dni temu wrócił z ogarniętych falą zachorowań Niemiec.Hiszpańscy lekarze badają teraz, czy rzeczywiście jest to EHEC. Skrót ten oznacza enterokrwotoczny szczep pałeczki okrężnicy (łac. Escherichia coli). EHEC może wywołać groźny dla życia zespół hemolityczno-mocznicowy, określany skrótem HUS (od anglojęzycznej nazwy haemolytic-uraemic syndrome), powodujący ostrą niewydolność nerek.
Według władz niemieckich jednym ze źródeł zakażenia bakterią mogły być importowane hiszpańskie ogórki, jednak do tej pory nie ma na to wystarczających dowodów.
Przypadki zakażenia pałeczkami okrężnicy stwierdzono także w Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Austrii. W większości przypadków chorzy przebywali wcześniej w Niemczech. Źródła UE potwierdziły także dwa przypadki w Stanach Zjednoczonych, również u osób, które wróciły z Niemiec.
Tymczasem sieć sklepów Lidl w Hiszpanii wycofała ze sprzedaży wszystkie ogórki, bez względu na ich miejsce pochodzenia.
Hiszpańska minister rolnictwa Rosa Aguilar zwróciła się do Niemiec o wyjaśnienia, jak transportowano i dystrybuowano w sklepach w Niemczech ogórki importowane z Hiszpanii.
Hiszpańscy producenci warzyw i owoców szacują straty z powodu wybuchu epidemii w Niemczech na 200 mln euro tygodniowo."

Więcej: http://www.tvn24.pl/-1,1705041,0,1,skazone-warzywa-zabily-szwedke,wiadomosc.html

Raport CLOR z 30.05.2011 z godziny 08:20

Raport CLOR z 30.05.2011 z godziny 8:20 dostępny tutaj: http://www.clor.waw.pl/Raporty_ASS500/CLOR_wyniki_30_05_2011(a).pdf i w linkach.

Nastepny raport 03.06.2011.

Tagi: CLOR
13:50, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Kadafi nie chce opuścić Libii.

"Muammar Kaddafi nie jest gotów opuścić kraju i chciałby dążyć do politycznego rozstrzygnięcia konfliktu w Libii - powiedział prezydent RPA Jacob Zuma. W oświadczeniu opublikowanym po spotkaniu Zumy z Kaddafim w Trypolisie zaznaczono, że libijski przywódca zaapelował o zakończenie natowskich bombardowań.
Podkreślił, że nie jest przygotowany na opuszczenie kraju pomimo trudności - głosi oświadczenie opublikowane przez kancelarię prezydenta Republiki Południowej Afryki (RPA). Zaniepokojenie budzi osobiste bezpieczeństwo pułkownika Kadafiego - dodano.Prezydent RPA Jacob Zuma, który przybył wczoraj z wizytą do Libii, oświadczył po spotkaniu z Muammarem Kaddafim, że jest on gotów do zawieszenia broni i zaakceptowania planu pokojowego Unii Afrykańskiej.Zuma stał na czele delegacji Unii Afrykańskiej, która w kwietniu przybyła do Trypolisu, aby przedstawić Kadafiemu propozycję zawieszenia broni. Kaddafi zapowiedział, że ją zaakceptuje, jednak wkrótce wznowił ataki. Rebelianci libijscy odrzucili propozycję Unii od razu, bowiem nie przewidywała ustąpienia Kaddafiego."

Więcej: http://www.rmf24.pl/raport-rewolucja-w-libii/fakty/news-prezydent-zuma-kaddafi-stanowczo-chce-zostac-w-libii,nId,343025

Tagi: Libia
13:47, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się na Euro 2012.

Oficjalny komunikat ze strony PAA.

"W dniu 19 maja w siedzibie PAA odbyło się inauguracyjne posiedzenie Podzespołu ds. Zagrożeń Radiologicznych i Nuklearnych. Spotkaniu przewodniczył pan Maciej Jurkowski - Wiceprezes Państwowej Agencji Atomistyki , Główny Inspektor Dozoru Jądrowego.
Podzespół ds. Zagrożeń Radiologicznych i Nuklearnych został powołany w ramach Komitetu ds. Bezpieczeństwa Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. W jego pracach uczestniczą przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Szefostwa Obrony przed Bronią Masowego Rażenia, Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ RP, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Granicznej, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz urzędów wojewódzkich: Pomorskiego, Wielkopolskiego, Dolnośląskiego i Mazowieckiego, jak również Urzędów miast-gospodarzy meczów: Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia.
W zakresie wykrywania skażeń promieniotwórczych komitet ds. bezpieczeństwa EURO 2012 nawiązał również współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.
Przedstawiciele urzędów wojewódzkich i miast gospodarzy EURO 2012 poinformowali o przygotowaniu odpowiednich planów zarządzania kryzysowego oraz aktualizacji wojewódzkich planów postępowania awaryjnego w sytuacji zdarzenia radiacyjnego. Przed instytucjami reprezentowanymi w Podzespole postawiono zadanie opracowania aneksów funkcjonalnych do planów zarządzania kryzysowego, które szczegółowo określą m.in. zasady współdziałania w określonych sytuacjach kryzysowych.
Na posiedzeniu przedstawiano również stopień przygotowania do prowadzenia rozpoznania i reagowania na zdarzenia radiacyjne w trakcie rozgrywek EURO 2012. Zwrócono również uwagę, że przed samymi Mistrzostwami Europy warto będzie skorzystać z doświadczeń organizacyjnych, jakie Policja i BOR zdobędą podczas zabezpieczania wydarzeń związanych z Prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej."

Więcej: paa.gov.pl

Tagi: PAA Polska
13:44, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Dr Paweł Krajewski nowym dyrektorem CLOR?

Kandydatem na nowego dyrektora CLOR został dr Paweł Krajewski.

Więcej: clor.waw.pl

Tagi: CLOR
13:40, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Po wybuchu gazu z podstawówki w Kazimierzu Dolnym niewiele zostało.

"Budynek zespołu szkół w Kazimierzu Dolnym nie nadaje się do dalszego użytku. To wstępna opinia straży i nadzoru budowlanego. Rano w szkole wybuchł gaz, runęły trzy kondygnacje budynku. W środku najprawdopodobniej nikogo nie było.
Rumowisko wciąż jest przeszukiwane z użyciem kamer termowizyjnych. Strażacy są jednak prawie pewni, że w budynku nie było ludzi. Zawaliło się skrzydło szkoły - od parteru po poddasze, na powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych.Fala uderzeniowa spowodowała znaczne uszkodzenia innych części budynku. Te inne części obiektu, które wydają się z zewnątrz stabilne, od środka widać, że są zniszczone - mówi Krzysztof Morawski ze straży pożarnej.Twierdzi, że uczniowie raczej nie będą się już uczyć w tej szkole. Najprawdopodobniej najpierw w formie ustnej, a później pisemnej Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyłączony ten obiekt z użytku.Wojewódzki sztab kryzysowy ma zdecydować o zastępczym miejscu nauki dla uczniów. Na razie na ostatnie tygodnie roku szkolnego."

Więcej: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-szkola-w-kazimierzu-dolnym-nie-nadaje-sie-do-uzytku,nId,343018

Tagi: Polska wybuch
13:36, radioalert
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24
Loading