RSS
piątek, 29 kwietnia 2011
Premier Japonii przyznaje, że jego rząd ponosi odpowiedzialność za kryzys Fukushima I

Premier Naoto Kan przyznał rząd ponosi część odpowiedzialności za kryzys Fukushima nr 1 elektrowni jądrowej.
Podczas obrad Sejmu z pierwszego budżetu uzupełniającego roku podatkowym 2011 na celu odbudowę obszarów dotkniętych katastrofą w Tohoku, Kan obiecał ofiarą katastofy, że rząd i Tokyo Electric Power Co by zrekompensują ich straty.
"Jest rzeczą oczywistą, główna odpowiedzialność spoczywa na TEPCO, ale rząd, który promuje elektrowni jądrowych, nie może być zwolniony z odpowiedzialności," powiedział Kan.
W prawie atomowym istnieje zapis, że operatorzy będą zwolnione z obowiązku płacenia "jeśli szkoda jest spowodowana przez poważne katastrofy naturalne o wyjątkowym charakterze"
TEPCO Przewodniczący Masataka Shimizu powiedział w czwartek, że za zwolnienie z odpowiedzialności było możliwe na podstawie niniejszej klauzuli.
Ale szef gabinetu premiera Yukio Edano zdecydowanie odrzucił pomysł, podkreślając, że możliwość wystąpienia poważnej tsunami poważnego uszkodzenia elektrowni zostały zasygnalizowane podczas poprzednich obrad sejmu.
"Niebezpieczeństwa wielkiego tsunami doszło do wypadku została podniesiona w Sejmie"  powiedział Edano. "Pomimo tego, TEPCO nie podjęła wystarczających środków."


Tłumaczenie własne.

Więcej: Japan Times.

Japończycy udostępniają filmy dokumentalne z tsunami

"Fala tsunami zmiatająca helikoptery, samoloty i samochody. Statek niesiony wodą uderzający w budynek. Japońska straż przybrzeżna udostępniła takie i setki innych nagrań dokumentujących uderzenie fali tsunami po trzęsieniu ziemi 11 marca. Łącznie materiały zapełniają sześć płyt DVD.Nagrania obrazują uderzenie fali między innymi w lotnisko Sendai i różne porty na całym wybrzeżu północno-wschodniej Japonii.
Japońska straż przybrzeżna gromadziła materiały filmowe w celu analizy i dokumentacji skutków uderzenia żywiołu.
Tsunami nawiedziło wybrzeże Japonii po katastrofalnym trzęsieniu ziemi o sile 9 st. w skali Richtera 11 marca. Same wstrząsy nie wywołały poważnych zniszczeń, ale wywołana nimi wielka fala zdewastowała znaczny odcinek wybrzeża. Poważnemu uszkodzeniu uległa elektrownia atomowa Fukushima I. Ściana wody miała miejscami sięgać kilkunastu metrów wysokości."

Więcej: http://www.tvn24.pl/12691,1701236,0,1,plywajace-helikoptery--statek-taranujacy-dom,wiadomosc.html

 

Kto będzie nowym dyrektorem CLOR?

Na stronie CLOR (http://www.clor.waw.pl/clor/aktualnosci/a010.htm) opublikowano informacje o wyłonieniu kandydatów na stanowisko dyrektora CLOR. Mam nadzieję, że osoba, która wygra będzie pełniła swoje funkcje dyrektorskie w poczuciu obowiązku i odpowiedzialności nie tylko za CLOR ale także za nasze społeczeństwo.

Oto kandydaci:

Źródło: CLOR

Tagi: CLOR
14:32, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Dowcip

Publikuję zasłyszany dowcip. Jak wiadomo w dowcipach jest wiele prawdy. Oto on:

-Jak najszybciej odróżnić Chińczyka od Japończyka?

-To proste. Używając licznika Geigera.

14:25, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Raport CLOR z 29.04.2011 z godziny 14:15

Raport CLOR z 29.04.2011 z godizny 14:15 dostepny tutaj:  http://www.clor.waw.pl/Raporty_ASS500/CLOR_wyniki_29_04_2011(b).pdf i w linkach.

Następny raport: 04.05.2011 przed godziną 13:00.

 

Jak słusznie zauważacie w komentarzach, w raportach CLOR pojawiaja się "dziwne" infromacje, pierwiastki promieniotwórcze pojawiają się i znikają, co ciekawe raporty publikowane są z opóźnieniami (pomimo codziennych informacji, że kolejny raport pojawi się przed godziną 13:00 to jednak każdy z nich ma przynajmniej maleńkie spóźnienie).

Jak myślicie? Czyżby dane w raportach były moderowane przez kogoś, komu zależy na "nie wzbudzaniu niepotrzebnej paniki"?.

Tagi: CLOR
14:23, radioalert
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 28 kwietnia 2011
Panasonic redukuje zatrudnienie. Uważam, że Japonia przeżywa poważny kryzys.

Panasonic redukuje zatrudnienie. Uważam, że Japonia przeżywa poważny kryzys. Jak zwykle jest tak, że najbiedniejsi najbardziej to odczują.

"Japoński gigant przemysłu elektronicznego Panasonic ogłosił plany redukcji personelu. Zamierza w ramach restrukturyzacji zwolnić w ciągu dwóch lat 17 tysięcy pracowników. Zwolnienia dotkną ok.10 procent zatrudnionych w filiach firmy poza Japonią.Obecnie zatrudnienie wynosi 367 tysięcy osób; do końca marca 2013 roku ma ich być 350 tysięcy.Straty firmy w pierwszym kwartale tego roku, czyli w czwartym kwartale roku fiskalnego, wyniosły 40,7 mld jenów (499 mln dolarów). Wiążą się one z restrukturyzacją firmy, która pochłonęła już 748 mln dolarów, a także z 7-procentowym spadkiem sprzedaży w tym kwartale. Na spadek dochodów koncernu wpływ ma także silny jen.W całym roku fiskalnym Panasonic zarobił na czysto 74 mld jenów (908 mln dolarów).Władze firmy twierdzą, że nie są na razie w stanie oszacować strat wynikających z trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię 11 marca tego roku. W rejonach, które dotknęła katastrofa, zakłady Panasonica musiały wstrzymać produkcję.Borykając się z rodzimą i południowokoreańską konkurencją Panasonic w 2009 roku wykupił producenta projektorów i baterii Sanyo."

Więcej: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-panasonic-zwolni-w-ciagu-dwoch-lat-17-tys-pracownikow,nId,337220

15:44, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Raport CLOR z 27.04.2011 z godziny 16:00

Raport CLOR dostępny tutaj: http://www.clor.waw.pl/Raporty_ASS500/CLOR_wyniki_27_04_2011(b).pdf i w linkach.

Kolejny raport dopiero 04.05.2011 przed godziną 13:00.

Tagi: CLOR
07:46, radioalert
Link Komentarze (1) »
Wzrost poziomu radioaktywnych gazów w bułgarskiej elektrowni atomowej w Kozłoduju

"W jednym z reaktorów bułgarskiej elektrowni atomowej w Kozłoduju podniosła się koncentracja radioaktywnego gazu. Po kilku godzinach sytuacja wróciła do normy - poinformowała służba prasowa siłowni. Incydent oceniono na stopień zerowy w skali INES.

Do zdarzenia doszło wczoraj przed południem w jednym z dwóch reaktorów elektrowni, który kilka dni wcześniej został wyłączony w związku z planowanym remontem i wymianą paliwa.

W jednej z hermetycznych stref stwierdzono koncentrację ksenonu (133Xe), która o 10 proc. przekraczała dopuszczalną normę. Wszystkich pracowników wyprowadzono, po ośmiu godzinach sytuacja wróciła do normy, u pracowników nie stwierdzono napromieniowania.

Nie zanotowano podniesienia promieniowania w innych pomieszczeniach i w okolicach siłowni. Incydent oceniono na poziom zerowy w Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych (INES - International Nuclear Event Scale)."

Więcej: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-incydent-w-bulgarskiej-elektrowni-atomowej,nId,337047

środa, 27 kwietnia 2011
Dlaczego sułtan buduje bunkier?

"Sułtan Omanu, którego protestująca opozycja chce wygnać z ojczyzny, chce wybudować bunkier w pobliżu Paryża. Francuskie media twierdzą, że aby otrzymać zgodę, bogaty monarcha obiecał "prezenty" mieszkańcom niewielkiej podparyskiej gminy.

Kabus ibn-Said, którego majątek szacowany jest na co najmniej pół miliarda euro, zaproponował władzom Fontaine-le-Port, wybudowanie nowoczesnej drogi oraz skrzyżowania z rondem. Wszystko po to, żeby "przekupić" miejscowy samorząd i dostać pozwolenie na budowę.

Razem z bunkrem ma powstać labirynt podziemnych tuneli, które połączyłyby dwa zamki należące do sułtana oraz prywatny amfiteatr.

Komentatorzy przypuszczają, że milioner przygotowuje sobie "przymusową emeryturę we Francji. Podejrzewają, że podziemny bunkier i sieć tuneli maja go chronić przed ewentualna zemstą powstańców."

Więcej: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-sultan-milioner-chce-wybudowac-bunkier-we-francji,nId,336964

Czyżby przygotowywał się na coś co może nadejść niebawem? Czy bunkier będzie chronił go również przed ewantualnym atakiem jądrowym? Bogaci ludzie charakteryzują się tym, że za pieniądze mają więcej wiedzy i szybciej ją otrzymują niż "normalni" obywatele.

Sułtan Omanu, którego protestująca opozycja chce wygnać z ojczyzny, chce wybudować bunkier w pobliżu Paryża. Francuskie media twierdzą, że aby otrzymać zgodę, bogaty monarcha obiecał "prezenty" mieszkańcom niewielkiej podparyskiej gminy.
Kabus ibn-Said, którego majątek szacowany jest na co najmniej pół miliarda euro, zaproponował władzom Fontaine-le-Port, wybudowanie nowoczesnej drogi oraz skrzyżowania z rondem. Wszystko po to, żeby "przekupić" miejscowy samorząd i dostać pozwolenie na budowę.
Razem z bunkrem ma powstać labirynt podziemnych tuneli, które połączyłyby dwa zamki należące do sułtana oraz prywatny amfiteatr.
Komentatorzy przypuszczają, że milioner przygotowuje sobie "przymusową emeryturę we Francji. Podejrzewają, że podziemny bunkier i sieć tuneli maja go chronić przed ewentualna zemstą powstańców.

 

14:10, radioalert
Link Komentarze (1) »
Dodatkowe punkty pomiaru. Dlaczego wciąż Pacyfik?

Japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT) dodało kolejne punkty pobierania próbek w przy brzegu do swojego programu monitorowania w dniu 25 kwietnia (patrz rys.). Ponadto, pobieranie próbek rozpoczęto (25 kwietnia) w pięciu punktach w prefekturze Ibaraki.

Wszystko pięknie ładnie ale pytanie, które mnie nurtuje jest takie. Ile działających stacji pomiaru i jakiego typu (i czy wogóle sprawnych po trzęsieniach) jest rozmieszczonych w części lądowej strefy?

08:15, radioalert
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 19
Loading