RSS
piątek, 25 listopada 2011
Afera prywatyzacyjna. Zatrzymani już na wolności. Poręczenia majątkowe od 500 tys. zł do 3 mln!

"Zatrzymani w sprawie afery prywatyzacyjnej Gromosław C. i czterej inni mężczyzn wyszli na wolność. Wcześniej prokuratura potwierdziła, że w terminie wpłynęły kaucje w wysokości od 500 tys. do 3 mln złotych.
 
Podejrzani o przyjęcie łapówek przy prywatyzacji LOT-u i Stoenu wychodząc nie złożyli żadnych oświadczeń. Wszyscy podejrzani po kolei wychodzili ukradkiem, tylnym wyjściem. Schemat był ten sam: kiedy pod same drzwi podjeżdżał samochód, każdy z podejrzanych wychodził z budynku i szybko wsiadał, a auto natychmiast odjeżdżało. Wszyscy wyjeżdżający mieli kominiarki, które szczelnie zasłaniały twarze.
Na wpłatę wyznaczonych kaucji prokuratura dała czas do godz. 18 w czwartek. Gdyby do tej godziny pieniądze nie wpłynęły na konto depozytowe prokuratury, do sądu zostałyby przesłane wnioski o warunkowy areszt. Gdyby sąd je uwzględnił, podejrzani byliby aresztowani do czasu wpłaty poręczeń.
We wtorek na polecenie katowickich prokuratorów zatrzymano pięć osób - to funkcjonariusze publiczni i osoby, które z nimi współpracowały w związku z prywatyzacjami. Podejrzanym zarzucono przyjmowanie korzyści majątkowych, nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym i pranie pieniędzy.
W przypadku PLL LOT chodzi o korzyści w wysokości 1 mln dolarów, w przypadku STOENU - 1,4 mln euro. Gromosław C. jest podejrzany o przyjęcie 1,4 mln euro w związku z prywatyzacją spółki STOEN oraz pranie brudnych pieniędzy - chodzi o kwotę około 600 tys. euro"

Więcej:http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zatrzymani-w-sprawie-afery-prywatyzacyjnej-na-wolnosci,nId,388485

08:07, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Stargard Szczeciński: Płonie hurtownia wędlin.

"Płonie hurtownia wędlin w Stargardzie Szczecińskim. Ogień w XIX-wiecznych budynkach pojawił się około 6 rano. Strażacy przypuszczają, że mógł zostać zaprószony przez bezdomnych lub zbieraczy złom, którzy często pojawiają się w opuszczonych sąsiednich halach."

Więcej:http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-pozar-hali-w-stargardzie-szczecinskim,nId,388514

08:05, radioalert
Link Dodaj komentarz »
J.K. Rowling przed komisją do spraw mediów

"Czułam się oblężona przez natrętnych dziennikarzy - mówiła J.K. Rowling, autorka bestsellerowych książek o Harrym Potterze, przed komisją do spraw mediów.
Komisję pod przewodnictwem lorda Levesona powołano w efekcie afery podsłuchowej i skandalu z tabloidem "News of the World" należący do imperium medialnego Ruperta Murdocha.
Media zaczęły interesować się Rowling, gdy w 1997 r. ukazała się jej pierwsza książka i wkrótce reporterzy i fotoreporterzy regularnie pojawiali się koło jej domu. W końcu musiała się przeprowadzić, gdy opublikowane w prasie zdjęcia ujawniły, gdzie dokładnie mieszka.
Rowling podkreśliła, że zawsze starała się nie dopuszczać mediów do swoich dzieci. Była oburzona, gdy pewnego dnia jej córka wróciła ze szkoły z listem od dziennikarza, podrzuconym do tornistra. Bardzo trudno wyrazić gniew, jaki czułam na myśl, że szkoła mojej 5-letniej córki nie jest już miejscem całkowicie bezpiecznym przed dziennikarzami - powiedziała. Opowiedziała, jak jej towarzysz życia (obecnie mąż) Neil Murray przez telefon udzielił o sobie szczegółowych informacji reporterowi, który podawał się za pracownika urzędu podatkowego. Oczywiście w jednym z tabloidów ukazał się potem artykuł o Murrayu.
Przed komisją Levesona zeznawała także aktorka Sienna Miller. Powiedziała, że zarzucała rodzinie i przyjaciołom ujawnianie informacji z jej życia, podczas gdy w rzeczywistości reporterzy "News of the World" zdobywali je, podsłuchując jej pocztę głosową. Miller znalazła się w centrum zainteresowania tabloidów, gdy zaczęła się spotykać z aktorem Jude'em Lawem. Komisji powiedziała, że przez kilka lat niemal codziennie chodziło za nią 10-15 ludzi z aparatami fotograficznymi."

Więcej:http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-autorka-ksiazek-o-harrym-poterze-przed-komisja-ds-mediow,nId,388480

08:03, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Meksyk: W trzech samochodach znaleziono zwłoki 26 osób

"W jednym z największych meksykańskich miast, Guadalajarze, znaleziono w dwóch furgonetkach i samochodzie osobowym porzucone zwłoki 26 osób. To najprawdopodobniej ofiary zbiorowej egzekucji dokonanej przez gangi narkotykowe.
Wszystkie trzy pojazdy przestępcy zaparkowali na jednej z centralnych ulic, w pobliżu wielkiego Centrum Wystawowego, w którym w sobotę nastąpi otwarcie Międzynarodowych Targów Książki. Ofiary były związane i miały zakneblowane usta. Źródła miejscowej prokuratury mówią o "typowej egzekucji".
W stanie Jalisco, którego stolicą jest Guadalajara, działa jeden z największych i najgroźniejszych karteli narkotykowych w Meksyku - Sinaloa. Gangsterzy mają na koncie tysiące morderstw."

Więcej:http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-meksyk-w-trzech-samochodach-znaleziono-zwloki-26-osob,nId,388491

08:02, radioalert
Link Dodaj komentarz »
10 tysięcy ludzi demonstrowało w mieście Cajamarca, w Peru przeciwko budowie kopalni złota

"Ponad 10 tysięcy ludzi demonstrowało w mieście Cajamarca, na północy Peru przeciwko planowanej budowie kosztem 4,8 mld dolarów odkrywkowej kopalni złota. Okoliczna ludność obawia się, że budowa pozbawi ich lokalnych źródeł wody.

Setki demonstrantów wdarło się na teren przygotowywanej inwestycji niszcząc sprzęt budowlany i podpalając tymczasowe baraki inwestora, którym jest konsorcjum Conga. Głównym udziałowcem konsorcjum jest amerykańska firma Newmont Mining Corp.
Przedstawiciele inwestora oskarżyli policję o bierną postawę i twierdzili, że na czele protestujących, którzy wtargnęli na budowę znajdował się lokalny gubernator Gregorio Santos.
Konflikt narastał od połowy października mimo mediacyjnych wysiłków rządu prezydenta Ollanta Humali."

Więcej:http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-peru-protestuja-bo-nie-chca-kopalni-zlota,nId,388507

08:01, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Kraków: Koniec remontu Kopca Piłsudskiego

"Już wkrótce krakowianie i turyści znowu będą mogli podziwiać panoramę miasta i okolic ze szczytu Kopca Piłsudskiego. Właśnie ogłoszono koniec remontu obiektu, choć ze względów proceduralnych jego otwarcie nastąpi dopiero za trzy tygodnie.


W maju 2010 roku po nawałnicy osunęły się duże fragmenty zbocza kopca. W sumie było 2 tys. m.kw. powierzchni, którą trzeba było odbudować. Należało na nowo ułożyć 450 m.kw. chodnika - mówi dyrektor Miejskiego Parku i Ogrodu Zoologicznego w Krakowie, Józef Skotnicki. Prace objęły także wymianę platformy na szczycie kopca, która przechyliła się po zeszłorocznych deszczach. Koszt remontu wyniósł ok. 1,8 mln zł. Środki na odnowę obiektu przeznaczyły władze Krakowa oraz Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Był to już kolejny w ostatnich kilkunastu latach remont Kopca Piłsudskiego. Po katastrofalnych ulewach w latach 1996 i 1997 osunęło się 65 proc. zbocza. Wówczas remont trwał pięć lat i kosztował 6,8 mln zł.
Usypany w latach 1934-1937 kopiec Józefa Piłsudskiego, zwany także "Mogiłą Mogił", to największy kopiec w Polsce. Według ostatnich pomiarów ma blisko 34 metry wysokości i 110 metrów średnicy u podstawy. Złożono w nim ziemię z ponad 4 tys. pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków z lat 1794-1989."

Więcej:http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-krakow-koniec-remontu-kopca-pilsudskiego,nId,388402

07:59, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Biała Podlaska: Gruzin uciekł sprzed sądu

"Straż graniczna poszukuje obywatela Gruzji, który uciekł z sądu w Białej Podlaskiej. Mężczyzna został zatrzymany za nielegalne przebywanie na terenie Polski. Podczas wyprowadzania z siedziby sądu uciekł strażnikom. Nie był skuty kajdankami.
Jak zapewnia straż graniczna, uciekinier nie jest niebezpiecznym przestępcą."

Więcej:http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-gruzin-uciekl-sprzed-sadu-w-bialej-podlaskiej,nId,388440

07:57, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Expose premiera Tuska

Expose cz.1: http://www.rmf24.pl/fakty/news-expose-cz1,nId,387270

Expose cz.2: http://www.rmf24.pl/fakty/news-expose-cz2,nId,387271

"Godzinę trwało expose premiera. Donald Tusk zapowiedział m.in. podwyższenie wieku emerytalnego. W sobotę przed południem głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Już wiadomo, że przeciw nowemu rządowi zagłosują PiS, Ruch Palikota i SLD.
Donald Tusk rozpoczął kilka minut po godz.12 od podziękowań pod adresem Polek i Polaków. Nasze doświadczenie pokazuje, jak bardzo Polacy potrafili skutecznie przeciwdziałać kryzysowi - mówił premier.
Chcemy podwyższyć o 50 proc. ulgę prorodzinną na każde trzecie i kolejne dziecko, ulga na dwoje pierwszych dzieci pozostaje bez zmian - zapowiedział premier. Zamożni Polacy, którzy mają tylko jedno dziecko, tej ulgi nie będą otrzymywali. Będzie to dotyczyło tylko rodzin, których dochody przekraczają 85 tys. zł rocznie.
Ulga na internet zostanie zlikwidowana. To powinno przynieść ok. 1,5 mld zł oszczędności w ciągu 4 lat - twierdzi szef rządu.

Tusk zapowiedział, że 50-procentowe koszty uzyskania dla umów autorskich będą obowiązywać w przypadku przychodów do 85 tys. rocznie. Od kwoty powyżej tego progu korzystający z tych uprawnień będą płacili normalny podatek - tłumaczył szef rządu.
Wyższa składka rentowa, zmiany systemu składek zdrowotnych dla rolników, wyższy wiek emerytalny
Zaproponujemy podniesienie składki rentowej o dwa punkty procentowe po stronie pracodawców - mówił premier. Musimy przede wszystkim zadbać o finansowe bezpieczeństwo obywateli - podkreślał Tusk.
Utrzymamy waloryzację emerytur i rent na tym samym poziomie. Proponujemy jednak, aby każdego roku waloryzacja rent i emerytur miała charakter kwotowy a nie procentowy. Nie chcemy uczynić z tego stałego systemu. Tę zasadę chcemy zastosować także w odniesieniu do waloryzacji emerytur w służbach mundurowych - deklarował premier.
Od lutego 2012 r. zaproponujemy zmianę systemu w odniesieniu do rolników. Państwo dalej ma zamiar opłacać składkę za rolników w gospodarstwach do 6 hektarów. Rolnicy o gospodarstwach od 6 do 15 hektarów będą płacili połowę składki płaconej dziś przez osoby prowadzące działalność gospodarczą poza rolnictwem. Powyżej 15 hektarów - całą składkę - mówił Tusk. Od 2013 r. dla gospodarstw rolnych zaczniemy wprowadzać rachunkowość a następnie opodatkowanie dochodów na ogólnie przyjętych zasadach - zapowiedział szef rządu. Według premiera umożliwi to w konsekwencji odejście od KRUS-u.
Według szefa rządu konieczne jest przedłużenie wieku emerytalnego. Nie utrzymamy systemu emerytalnego, Polski na powierzchni wody w czasie tego sztormu, jeśli nie zdecydujemy się na ten twardy krok - tłumaczył Tusk. Proponujemy, żeby od 2013 r. zrównywać wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn, finalnie do 67. roku życia - zapowiedział premier. Co cztery miesiące wiek emerytalny przesuwać będziemy o kolejny miesiąc, co oznacza, że z każdym rokiem pracować będziemy dłużej o trzy miesiące - tłumaczył premier. Poziom 67. lat w przypadku mężczyzn ma zostać osiągnięty w 2020 r., w przypadku kobiet w 2040 r. Premier przekonywał, że emerytury dzięki temu będą wyższe.

Zmiany w emeryturach mundurówek, niewykluczona zmiana konkordatu
Premier zapowiedział też zmiany w emeryturach dla grup uprzywilejowanych. W przypadku służb mundurowych będzie to dotyczyło osób, które wstąpią do nich od przyszłego roku. Na emeryturę będzie można przechodzić w wieku 55 lat, po 25 latach służby. W górnictwie emerytury uprzywilejowane mają dotyczyć wyłącznie osób, które pracują bezpośrednio przy wydobyciu. Pozostałe osoby będą mogły korzystać z emerytur przejściowych.
Zaproponujemy w policji i wojsku podwyżkę po ok. 300 zł dla każdego policjanta i żołnierza. Chcemy ją wprowadzić 1 lipca. Jeżeli warunki na to pozwolą, chcielibyśmy ją powtórzyć pod koniec kadencji - obiecywał premier.
Tusk stwierdził, że duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli będzie to wymagało zmian w konkordacie, jesteśmy na to gotowi - zadeklarował szef rządu.
Nasza koalicja nie jest od tego, żeby przeprowadzać obyczajową rewolucję, jest od tego, żeby zapewnić dostatnie życie w tych trudnych czasach. Nie musimy na siłę ani nikogo chrystianizować, ani nikogo laicyzować. Krzyż nie powinien być powodem do kolejnej wojny politycznej. Jeśli mamy być wielkim, silnym narodem, to nie możemy konfliktować wyznań, tradycji i nowoczesności - mówił Tusk.

Premier zapowiedział też, że rząd chce skrócić czas postępowań sądowych o 1/3.
Chcemy wyraźnie zwiększyć i unowocześnić daninę, którą pobieramy od miedzi i srebra. Chcemy, aby opodatkowanie tych dwóch kruszców było stałym źródłem wspomagającym polską gospodarkę. Dotyczy to także gazu łupkowego - zapowiedział premier.
"Polska musi mieć jak najsilniejszą pozycję w UE"
Europa zmienia się na naszych oczach. Prawdziwym dylematem dla Polski jest, jak być w centrum Europy. Intencją mojego rządu będzie działanie na rzecz jak najsilniejszej pozycji Polski w samym centrum Unii Europejskiej - deklarował Tusk.
Rok 2012 będzie wymagał od nas elastycznych zwrotów, nie stać nas na rutynę. W budżecie na 2012 r. kilka danych będzie dalece niepewnych, bo one będą wynikały z sytuacji wokół Polski. Dlatego zobowiązałem ministra finansów, żeby przygotować elastyczne warianty - zapowiedział szef rządu.
Musimy uwierzyć w to, że każdy z nas na tej sali potrzebny jest Polsce, że właśnie w czasie tego kryzysu możemy udowodnić, że Polska jest najlepsza w Europie. Spróbujmy kilka najważniejszych spraw zrobić razem - zakończył swoje wystąpienie premier.
Po expose wielogodzinna debata
Wcześniej w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego rządu: premiera oraz pozostałych członków Rady Ministrów.

W sobotę od godz. 10 Tusk będzie odpowiadał na pytania przedstawicieli klubów, po czym posłowie będą głosować nad udzieleniem Radzie Ministrów wotum zaufania.
Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów."

Więcej:http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-tusk-w-expose-mozemy-udowodnic-ze-polska-jest-najlepsza-w,nId,387145

Tagi: Polska
07:35, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Z dna Wisły wydobyto skarby Wazów

"Po trzech latach przygotowań z dna Wisły wydobyto XVII-wieczne skarby: elementy pochodzące prawdopodobnie z Zamku Królewskiego, zrabowane w czasie szwedzkiego potopu. Wartość znaleziska jest bezcenna. 

    /PAP
   
 

Oto wracają zabytki, które przez 350 lat uważano za zaginione, i których nikt nie spodziewał się jeszcze zobaczyć - podkreślał jeden z organizatorów projektu "Wisła 1655-1906-2009 - Interdyscyplinarne badania dna rzeki", reporter i płetwonurek, Marcin Jamkowski.

Według historycznych źródeł, w czasie najazdu na Polskę w XVII w. Szwedzi rabowali na potęgę, a łupy, m.in. dzieła sztuki, spławiali łodziami w dół Wisły, ładowali na statki i wywozili. Rabowano wszystko - nawet posadzki, kolumny, fragmenty obramień, rozkładano na części drzwi i portale - mówi dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii Uniwersystetu Warszawskiego, który wraz z Marcinem Jamkowskim i Justyną Jasiewicz z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW doprowadził do wydobycia z dna Wisły około 70 fragmentów kamiennej architektury, ważących w sumie ponad pięć ton.

Rzeźby wykonano w marmurach i alabastrach. Prawdopodobnie zdobiły wnętrza. Na jednym z trójkątnych elementów znajduje się herb Wazów, co daje niemal zupełną pewność, że pochodzi z Zamku Królewskiego w Warszawie.

Na trop tych przedmiotów naukowcy wpadli dzięki archiwalnym materiałom. Wspomina się w nich, że kilka szwedzkich szkup zatonęło w Wiśle i przynajmniej część ładunku wypadła - informuje dr Kowalski. Ważne okazały się też informacje z roku 1906 r. na temat odkrycia warszawskich piaskarzy, o którym donosiły ówczesne gazety. Pracując na Wiśle w okolicach Cytadeli piaskarze natrafili na dnie rzeki na zabytki - fragmenty architektury. Ich część znajduje się dziś w zbiorach Muzeum Historycznego m. st. Warszawy.

Naukowcy zdecydowali, że poszukają ewentualnych pozostałości tamtego znaleziska. Zaczęli badać archiwa, biblioteki, analizować historyczne mapy Wisły. Potem trzeba było wykonać tzw. zwiad elektroniczny - badania m.in. z pomocą echosondy. Później pod wodę zeszli nurkowie.Kiedy natrafili na interesujące obiekty, lżejsze podnosili sami, cięższe wyciągał pływający dźwig.

Skarby wyłowione z Wisły trafią do Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Dołączą do obiektów wydobytych przez piaskarzy w 1906 r."

Więcej:http://www.rmf24.pl/nauka/news-z-dna-wisly-wydobyto-skarby-wazow,nId,38816307:33, radioalert
Link Dodaj komentarz »
Piła: Policjant zatrzymany za uprawę konopi indyjskich

"Do 8 lat więzienia grozi policjantowi z Piły w Wielkopolsce, podejrzewanemu o uprawę konopi indyjskich. Jego zatrzymanie to efekt kontroli Biura Spraw Wewnętrznych.
Policjant z dziewięcioletnim stażem pracy został zatrzymany na polecenie prokuratury w Czarnkowie pod zarzutem uprawy konopi indyjskich. Szef wielkopolskiej policji polecił wszcząć procedurę natychmiastowego wydalenia go ze służby - poinformował rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak. Policja nie udziela więcej informacji w tej sprawie."

Więcej:http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-policjant-zatrzymany-za-uprawe-konopi-indyjskich,nId,388452

07:32, radioalert
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 17
Loading