Blog > Komentarze do wpisu
Prezydent zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa
Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS, albowiem Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane" - oświadczył prezydent Andrzej Duda odnosząc się do ustaw reformujących sądownictwo, w tym ustawy o Sądzie Najwyższym. Rzecznik prezydenta poinformował następnie, że Andrzej Duda podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych. Także dzisiaj prezydent spotyka się z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Celem spotkań - jak informował prezydencki minister Krzysztof Szczerski - jest umożliwienie wszystkim stronom przedstawienia swoich argumentów w sprawie zmian w sądownictwie.


"Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS, albowiem Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane" - oświadczył prezydent Andrzej Duda odnosząc się do ustaw reformujących sądownictwo, w tym ustawy o Sądzie Najwyższym. Rzecznik prezydenta poinformował następnie, że Andrzej Duda podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych. Także dzisiaj prezydent spotyka się z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Celem spotkań - jak informował prezydencki minister Krzysztof Szczerski - jest umożliwienie wszystkim stronom przedstawienia swoich argumentów w sprawie zmian w sądownictwie.

 

Odmowa podpisania ustawy przez prezydenta oznacza, że trafia ona do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Sejm odrzuca weto prezydenta większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Do tej pory prezydent Andrzej Duda zawetował pięć ustaw: nowelę o regionalnych izbach obrachunkowych, ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i o ratyfikacji poprawki dauhańskiej do protokołu z Kioto, nowelę ustawy o lasach oraz o uzgodnieniu płci. Zawetowana 12 lipca nowela o RIO była pierwszym wetem prezydenta Dudy wobec ustawy przygotowanej za rządów PiS.


Oświadczenie Andrzeja Dudy wywołało reakcję na giełdzie. Po tym, jak prezydent ogłosił zawetowanie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, polski złoty zaczął się umacniać. 

Zawsze chciałem reform, dlatego jestem tu gdzie jestem. I wiem, że czasem dla Polski trzeba iść pod prąd - tak weto Andrzeja Dudy do ustawy o SN i KRS skomentował na Facebooku wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Wpis Jakiego zaczyna się od słów: "Drodzy, w sprawie veta". "W Polsce od kiedy pamiętam było tak, że jak dekomunizacja w różnych obszarach państwa była blisko, to zawsze ktoś wymiękał. I tak Polska się nie zmieniała i nie mogła rozwijać na miarę swoich możliwości" - napisał.11:58
Co będzie oznaczało podpisanie przez prezydenta ustawy o ustroju sądów powszechnych? Minister sprawiedliwości przez pół roku będzie miał wolną rękę przy wymianie prezesów i wiceprezesów sądów. I nie będzie musiał szczególnie tłumaczyć, dlaczego decyduje się na zmianę - tłumaczy dziennikarz RMF FM Marcin Zaborski. 


Później też będzie mógł odwoływać szefów sądów powszechnych. Za "uporczywe nie-wywiązywanie się z obowiązków służbowych" albo za "niską efektywność organizacji pracy - dodaje. Ustawa, którą prezydent zamierza podpisać, wprowadza zasadę losowego przydziału spraw poszczególnym sędziom. Minister sprawiedliwości przekonuje, że to ukróci manipulowanie składami sędziowskimi. Tyle, że krytycy ustawy widzą w niej furtkę, za pomocą której można ominąć to rozwiązanie - zaznacza dziennikarz RMF FM. 
Dlatego gdy Sejm pracował nad ustawą o ustroju sądów powszechnych, padały zarzuty, że w kilku miejscach jest ona na bakier z konstytucją. Politycy opozycji, wspierani przez wielu prawników, mówili, że te rozwiązania pomogą PiS-owi przejąć kontrolę nad sądami - 


Przed godz. 12 do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą przybył przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dariusz Zawistowski.
Wcześniej - w poniedziałek po godz. 10. prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent podpisze natomiast nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych.
Pan prezydent rozmawiał z wieloma osobami, wydaje mi się, że bardzo ważny był głos obywateli. W tym miejscu chciałbym obywatelom podziękować, że opowiedzieli się za wartościami wyrażonymi w konstytucji - powiedział sędzia Zawistowski. 
Dodał, że "obywatele oczekują realnej poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jest szansa, że takie przepisy zostaną wprowadzone". Jeśli pan prezydent będzie patronował takim rozwiązaniom, to oczywiście będziemy je popierali. Mamy własne pomysły już przygotowane, będziemy starali się je przedstawić - podkreślił Zawistowski.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/news-dwa-weta-prezydenta-i-jeden-podpis-ws-ustaw-o-sadownictwie,nId,2420608

poniedziałek, 24 lipca 2017, radioalert
Tagi: Polska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Loading