Blog > Komentarze do wpisu
Gigantyczna awantura w Sejmie. Zdradzieckie mordy, Sceny z Putinowskiej Rosji.
Gigantyczna awantura w Sejmie. "Zdradzieckie mordy", "Sceny z Putinowskiej Rosji".

Prezydent a nie minister sprawiedliwości określi regulamin urzędowania Sądu Najwyższego; to prezydent wskaże też, którzy sędziowie zostaną w składzie SN - to poprawki PiS do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Podczas nocnej burzliwej debaty nad projektem zgłoszono ich ponad tysiąc. W nocy z wtorku na środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Pierwsze czytanie miało miejsce we wtorek rano. W środę rano Sejm będzie głosował nad skierowaniem projektu do sejmowej komisji. "Zdradzieckie mordy" i "kanalie", "zabójcy Lecha Kaczyńskiego" przy wtórze krzyków "wolne sądy" i "to są sceny z Putinowskiej Rosji". W takiej atmosferze odbywały się prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym w polskim parlamencie.

Przed godziną 9:00 przed gmachem Sejmu doszło do słownego starcia posła PiS z protestującymi. Starcia kulturalnego, choć żywiołowego. Przy miasteczku protestujących zatrzymał się poseł Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Cymański, który próbował przekonać przeciwników do swoich racji. 

08:36
52 osoby wylegitymowane, dwie z mandatami za blokowanie drogi - to policyjne statystyki po wieczornych protestach przed Sejmem. Wczorajsze demonstracje zabezpieczało około dwóch tysięcy policjantów. 


08:29
Posiedzenie Sejmu rozpocznie się o godz. 9.30. Ok. godz. 9:00 zbierze się Konwent Seniorów - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa od wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz'15).
Obecnie trwa też posiedzenie klubu Platformy Obywatelskiej.


08:00
Z Episkopatu Polski płynie do polityków apel o szukanie porozumienia. Polacy mają prawo wymagać od polityków, aby byli przykładem troski o dobro wspólne i żeby dbali o kulturę języka - powiedział rzecznik Episkopatu. Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik przypomina też słowa Jana Pawła II. Te, w których papież - w polskim Sejmie - mówił, że "wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli - niezależnie od opcji politycznej czy światopoglądu". Tymczasem - jak odnotowuje rzecznik Episkopatu - debata o sądach idzie w kierunku konfrontacji i konfliktu. Jego zdaniem, za mało jest w niej szukania kompromisu. O dążenie do tego porozumienia "Kościół apeluje do wszystkich ugrupowań politycznych".


7:25
Miasteczko namiotowe przed Sejmem budzi się. Pobliski kiosk, w którym sprzedają kawę jest oblegany, trwa poszukiwanie toalet czy to łazienek, które zostały udostępnione w pobliskich biurach opozycji.


7:01
Po wieczornych rozmowach u prezydenta z marszałkami Sejmu i Senatu słyszymy, że pomysł Andrzeja Dudy w sprawie KRS będzie przyjęty. To znaczy, że PiS zgodzi się, by Krajowa Rada Sądownictwa była wybierana przez posłów większością 3/5 głosów. To nie są jedyne korzystne dla Andrzeja Dudy poprawki, o których usłyszeliśmy w nocy. Chodzi o propozycje Prawa i Sprawiedliwości, które w sprawie sądów dadzą więcej uprawnień prezydentowi. To on - a nie minister sprawiedliwości - miałby przygotować regulamin Sądu Najwyższego. I to prezydent - a nie minister - miałby decydować o tym, którzy sędziowie będą mogli dalej pracować w tym sądzie. To wciąż rozwiązanie niezgodne z konstytucją -- mówi konstytucjonalista Ryszard Piotrowski. I dodaje, że to fatalny pomysł. Dlatego, że prezydent nie może odwoływać sędziów. To Rada Państwa Rzeczpospolitej Ludowej odwoływała sędziów Sądu Najwyższego, tak odwołano pana prezesa Strzembosza - powiedział nam. 


6:29
Przy tym tempie sejmowej pracy i nagłych zwrotach akcji, trudno dziś powiedzieć, że cokolwiek wydarzy się "na pewno". To zależy od tego, czy ruch Andrzeja Dudy w sprawie KRS jest tylko naprędce wymyśloną, chwilową zagrywką czy też elementem większego, strategicznego planu. Jeśli tak i Andrzej Duda będzie coraz wyraźniej o sobie PiS-owi przypominał jeszcze nie raz czeka nas polityczne przeciąganie liny między Pałacem Prezydenckim a Nowogrodzką. Jest jeszcze "ten trzeci". Bo jeśli Krajowa Rada Sądownictwa miałaby być wybierana 3/5 posłów -- to wyraźnie wzmacnia ruch Kukiza. Zmusza PiS do układania się z tym klubem i szukania sojuszników także w małych kołach sejmowych. Trzeba będzie coś poświęcić albo coś im obiecać, żeby zebrać potrzebne głosy. A takie dobijanie targów w polityce może sporo kosztować... I PiS o tym na pewno pamięta.


6:27
Kilka tysięcy przyszło wieczorem przed Pałac Prezydencki. Ludzie apelowali do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw o ustroju sądów powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa. Skandując: "Wolność, równość, demokracja" protestujący po godzinie 22:00 przeszli przed Sejm. Na skrzyżowaniu Wiejskiej i Matejki o godzinie 6:00 rano wciąż było ok. 30-40 osób. Drugie tyle spało w namiotach. Środek Europy, cywilizowane państwo, żeby do tego doszło... Ludzie na dechach śpią - usłyszał nasz reporter.

Wczoraj posłowie najpierw 10 godzin debatowali nad projektem Prawa i Sprawiedliwości, potem przeszli do drugiego czytania. Jednak po godzinie obrady przerwano, bo doszło do karczemnej awantury. Gdy wydawało się, że debata skupi się na poprawkach prezydenta i znów podały słowa o zamach stanu, upartyjnieniu sądów, niszczeniu demokracji, reformie rodem z PRL-u poseł Borys Budka z PO przypomniał prezesowi PiS, że jego brat by nie pozwolił na takie zmiany: Dopóki był śp. Lech Kaczyński, pan nie odważył się podnieść ręki na wymiar sprawiedliwości. To rozsierdziło Jarosława Kaczyńskiego do tego stopnia, że wykrzyczał do opozycji, iż zamordowała jego brata. Nie wycierajcie swoim mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata. Zamordowaliście go, jesteście kanaliami - powiedział. Po tych słowach na kilka minut zakotłowało się w ławach poselskich. Brakowało tylko iskry, by doszło do rękoczynów. Obie strony oskarżały się o agresję nie tylko słowną. Marszałek Joachim Brudziński zamknął debatę, choć uniemożliwił z przez to kilkudziesięciu posłom złożenie poprawek do ustawy.


Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/news-gigantyczna-awantura-w-sejmie-zdradzieckie-mordy-sceny-z-put

środa, 19 lipca 2017, radioalert
Tagi: Polska

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Maniek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/07/19 09:29:34
Proszę nie manipulować treścią tytułu i nie wzbudzać paniki*Najważniejsze jest DOBRO POLSKI i NARODU, a że odstawiani od KORYTA i przerażeni możliwością rychłego, WRESZCIE SPRAWIEDLIWEGO OSĄDZENIA, przestępcy i ich lobbyści walczą zaciekle, to nie dziwota...Też bym się BAŁ na ich miejscu *Zauważyłem, że to są wiadomości pochodzące od Agory, więc już "wszystko" rozumiem ... Bój się Agoro..bój ...
-
Gość: jozin z bazin, *.quadranet.com
2017/07/19 09:45:04
Ty sie lepiej Maniek bój Boga, bo piszesz bzdury aż Ci oczy puchną!
Loading