Blog > Komentarze do wpisu
Uwaga! Banki mogą nas odciąć od pieniędzy! FACTA w Polsce!
Masz konto w banku lub biurze maklerskim? Niebawem możesz znaleźć w skrzynce list z niecodziennym pytaniem. Jeśli na nie nie odpowiesz, zostaniesz odcięty od swoich pieniędzy. Z początkiem grudnia rozpocznie się realizacja umowy FACTA Już na początku przyszłego miesiąca Polska zacznie realizować umowę ze Stanami Zjednoczonymi. Chodzi o ujawnienie przez amerykańskich obywateli zagranicznych aktywów do celów podatkowych. Najprościej mówiąc, musimy przekazać za ocean dane tych klientów banków i domów maklerskich, którzy powinni płacić podatki w USA. W teorii wysyłka zapytań o amerykańską rezydencję podatkową powinna dotyczyć niewielkiej liczby osób. Jedynie tych, którzy mają w systemie jakieś powiązanie z USA (np. miejsce urodzenia czy telefon) i aktywa większe niż 50 tys. dolarów (200 tys. zł). W praktyce jednak, jak podaje Puls Biznesu, bankowcy wyślą pytanie nawet do tych, którzy nie myślą o kontakcie z Ameryką. Tak na wszelki wypadek. Gdyby ktoś np. miał podwójne obywatelstwo. 
Bez znaczenia będzie też wysokość aktywów. Wszyscy, którzy założyli jakikolwiek rachunek w banku lub domu maklerskim po 1 lipca 2014 r., mogą się spodziewać listu, na który muszą odpowiedzieć. Inaczej stracą dostęp do swoich depozytów. Dlaczego akurat oni? Bo właśnie od 1 lipca ubiegłego roku powinniśmy realizować założenia FACTA. Jednak w związku z opóźnieniami legislacyjnymi stanie się to dopiero teraz. 
Czy powinniśmy się obawiać? – Trudno mówić o zagrożeniu w zakresie jakiegokolwiek konta – przekonuje Tadeusz Białek, dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich. – Ustawa wykonuje umowę międzynarodową między Polską a USA. Została ona zawarta w zasadzie ze wszystkimi krajami UE w zakresie wymiany informacji przeciwdziałających ukrywaniu dochodów spod opodatkowania. Procedura dotyczy tzw. okresu przejściowego z wdrażania regulacji, a więc rachunków finansowych otwartych między 1 lipca 2014 r a 1 grudnia 2015 r. Ich klienci zobowiązani są złożyć oświadczenie, czy nie są osobami o statusie "US person". Jest to pojęcie szersze niż obywatel, dotyczy tzw. cech amerykańskości. Wszystko będzie wyjaśnione w formularzu oświadczenia – przekonuje ekspert w rozmowie z Fakt24.pl.


To zresztą nie stanie się tak szybko. Do odpytania są miliony klientów. Najwięcej kont otworzono w tym czasie w mBanku, PKO BP, ING i Alior Banku. W każdym z nich powstało co najmniej 150 tys. kont. Pod uwagę trzeba wziąć również m.in. rachunki oszczędnościowe, lokaty, fundusze inwestycyjne, czy ubezpieczenia. Jak szacują eksperci, będzie to kosztowało sektor finansowy ok. 50–70 mln zł. Na przepytanie klientów Polska ma czas do grudnia 2016 r. Jednak do końca marca przyszłego roku instytucje muszą już rozesłać zapytania. - Żądanie złożenia oświadczenia musi być, zgodnie z ustawą, wysłane do posiadacza rachunku nie później niż w terminie 120 dni od dnia wejścia w życie ustawy (1 grudnia 2015) - wyjaśnia Tadeusz Białek. Od początku grudnia tego roku takie oświadczenie będzie obowiązkowe przy otwieraniu rachunku. 
Co zrobić, jeśli konto zostanie zablokowane? – Instytucja finansowa jest obowiązana do blokady rachunku finansowego tylko, jeżeli w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nie otrzymała w odniesieniu do niego oświadczenia. Od razu też informuje posiadacza rachunku o blokadzie i warunkach jej zdjęcia. Czyli o konieczności złożenia oświadczenia. Jeśli klient złoży oświadczenie, rachunek zostaje odblokowany nie później, niż w ciągu 3 dni roboczych – podkreśla ekspert w rozmowie z Fakt24.pl.
Rozszerzeniem zakresu poszukiwań instytucje finansowe chcą się zabezpieczyć przed ewentualnym przegapieniem osoby powiązanej z USA. Przez to mogłyby się narazić na sankcje ze strony Ameryki, a nawet na potrącenie 30 proc. podatku. Dlatego wolą wydać więcej na przepytanie swoich klientów. Co jednak, gdy ktoś uzna pytanie o powiązania z USA za absurdalne i nie odpowie? Banki biorą pod uwagę drugą wysyłkę, wykorzystanie wiadomości e-mail czy kontaktu telefonicznego. Jednak tak czy inaczej, chaosu prawdopodobnie nie unikniemy.

Więcej: fakt24.pl, 

http://samcik.blox.pl/2016/04/Logujesz-sie-do-bankowosci-elektronicznej-a-tu.html

czwartek, 03 listopada 2016, radioalert
Tagi: Polska USA

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Loading