Blog > Komentarze do wpisu
Likwidacja straży miejskiej?

"Mieszkańcy Raby Wyżnej uznali, że straż gminna tylko wlepia mandaty za zdjęcia z fotoradaru. Poprosili radnych, by zlikwidowali formację. Gmin, które mówią strażnikom "dziękujemy", jest w Polsce coraz więcej

Nieoznakowany fotoradar straży gminy Raba Wyżna zarejestrował w Rokicinach Podhalańskich przekroczenie o 47 km/godz. prędkości przez kierowcę opla. Właściciel auta Krzysztof Biel twierdzi, że strażnicy pomylili się i oddał sprawę do sądu. Na dysku twardym fotoradaru zdjęcia Biela nie znaleziono.

To niejedyny kontrowersyjny przypadek w Rabie Wyżnej. Mieszkańca Krakowa strażnicy ukarali mandatem 50 zł za przekroczenie prędkości o 2 km/godz. Jechał 92 km/godz., a miał jechać 90 km/godz.

- Na co mieszkańcom strażnicy, którzy patrzą tylko, jak wlepić mandat?! - denerwuje się Krzysztof Biel, który postanowił zebrać podpisy pod petycją o likwidację formacji. Poparło go 865 mieszkańców. W październiku wniosek otrzymali radni. Napisano w nim, że "straż powstała w sposób nieprzemyślany, bezcelowy, w celu łatania dziury budżetowej za pośrednictwem fotoradaru". Radni wyliczyli, że za zdjęcia z fotoradaru strażnicy wystawili w 2008 r. 434 mandaty za ponad 82 tys. zł, w 2009 - 1063 mandaty za 163 tys. zł, a w 2010 - 734 blankiety karne za 125 tys. zł. Ten rok nie będzie już taki dobry, bo znowelizowane przepisy zabraniają strażnikom używać nieoznakowanych fotoradarów.

Pod koniec października rada gminy poparła wniosek o likwidację straży. Teraz przewodniczący gminy wystąpi do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie o opinię, a potem napisze uchwałę likwidującą straż.

Marek Gałecki - komendant straży gminnej w Rabie Wyżnej, który miał drugiego współpracownika, jest rozżalony. - Trudno mieć do nas pretensje, że nasz wizerunek w społeczeństwie nie jest idealny, a oczekiwania są wygórowane - mówi. Więcej nie chce mówić - bo jest na zwolnieniu.

Gmin, które likwidują formacje strażników, jest w całej Polsce coraz więcej. Straż rozwiązano ostatnio w Łagowej pod Kielcami. Argumenty były takie same jak w Rabie Wyżnej - funkcjonariusze zajmowali się głównie obsługą fotoradaru, a po zmianie przepisów dochody z tego tytułu zaczęły maleć. Straż likwiduje też Nasielsk na Mazowszu."

Więcej:http://wyborcza.pl/1,75478,10605803,Koniec_strazy_miejskich.html

wtorek, 08 listopada 2011, radioalert

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Loading