Blog > Komentarze do wpisu
Korea Północna potwierdziła gotowość powrotu do sześciostronnych rozmów na temat swojego programu nuklearnego.

"Korea Północna potwierdziła gotowość bezwarunkowego powrotu do sześciostronnych rozmów na temat swojego programu nuklearnego, w tym na temat moratorium na próby jądrowe - powiedziała rzeczniczka Kremla Natalia Timakowa po zakończeniu rozmów prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa z przywódcą północnokoreańskim Kim Dzong Ilem w mieście Ułan Ude na Syberii.
Timakowa oznajmiła, że Korea Północna potwierdziła gotowość bezwarunkowego powrotu do negocjacji. - W trakcie tych rozmów Korea Północna będzie gotowa rozwiązać kwestię moratorium na testy i produkcję rakietowej broni nuklearnej - dodała Timakowa.

Rosja jest uczestnikiem rozmów sześciostronnych, z udziałem obu Korei, USA, Japonii i Chin, na temat denuklearyzacji Korei Płn. Rozmowy utknęły w martwym punkcie w grudniu 2008 roku.

Miedwiediew powiedział natomiast po środowych rozmowach, że Korea Północna popiera projekt budowy gazociągu mającego przez jej terytorium transportować rosyjski gaz do Korei Południowej. - Z tego, co zrozumiałem, Korea Północna jest zainteresowana realizacją tego rodzaju projektu trójstronnego z udziałem Rosji i Korei Południowej - powiedział Miedwiediew.

Jak dodał, on sam oraz Kim Dzong Il przekazali rządom swoich krajów polecenie utworzenia specjalnej komisji w celu "określenia parametrów współpracy w sferze dwustronnej pod kątem tranzytu gazu przez terytorium Korei Północnej i wobec tego późniejszego włączenia Korei Południowej do tego projektu".

Zgodnie ze słowami Miedwiediewa, projekt przewiduje, iż "łączna wielkość transportu wyniesie rocznie do 10 mld metrów sześciennych gazu". - Jeśli będzie popyt, jesteśmy gotowi zwiększyć ten potencjał (...) Sama rura będzie miała długość około 1100 km, przy czym znaczna jej część będzie biec na terytorium KRLD - zaznaczył Miedwiediew.

Według rosyjskiej prasy, KRLD będzie otrzymywać za tranzyt rosyjskiego gazu do Korei Południowej około 100 mln dolarów rocznie.

Jak dodał rosyjski prezydent, rozmowy z Kim Dzong Ilem - pierwsze od 2002 roku - były "otwarte" i "rzeczowe". - Omówiliśmy wszystkie kwestie i, co bardzo istotne, z uwzględnieniem napięcia na Półwyspie Koreańskim - podkreślił Miedwiediew, dodając, że była mowa także o północnokoreańskim programie nuklearnym. Według przedstawiciela rosyjskiej delegacji, lider KRLD zaprosił Miedwiediewa do odwiedzenia Korei Północnej.

Spotkanie Miedwiediewa z Kim Dzong Ilem odbyło się w garnizonie wojskowym, gdzie obaj przywódcy obejrzeli ćwiczenia wojsk desantowych."

Więcej: http://www.tvn24.pl/12691,1715004,0,1,kim-gotowy-do-rozmow-w-sprawie-atomu,wiadomosc.html

środa, 24 sierpnia 2011, radioalert

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Loading